Okiennica – ozdobny i funkcjonalny element okna

Okiennica to element zabezpieczający okno montowany zazwyczaj na zewnątrz domu. Ma kształt drzwiczek wyposażonych w jedno lub dwa skrzydła oraz żaluzję bądź specjalne otwory. Najczęściej jest wykonana z naturalnego drewna (np. dębowego, świerkowego), ale na rynku znajdziemy też wersje stalowe, aluminiowe czy z tworzywa PCW. Praktyczne, a jednocześnie atrakcyjne pod względem wizualnym okiennice można zamówić na stronie:  https://superdrew.pl/oferta/oferta-superdrew-okna-i-drzwi/okiennice/.

Idealny dodatek nie tylko do domów wiejskich

Wyróżniamy kilka głównych rodzajów okiennic. Najbardziej popularne są oczywiście tradycyjne modele przesuwne zainstalowane na dwóch szynach. Poza tym mamy do wyboru modele panelowe, płycinowe, szczebelkowe (inaczej ażurowe), płycinowo-szczebelkowe i tzw. „shuttersy” (skonstruowane z lamelek). Kluczową zaletą omawianych konstrukcji jest to, że w znacznym stopniu poprawiają wygląd elewacji obiektu mieszkalnego, kojarząc się bezpośrednio z dawną architekturą. Dzięki nim dom nabiera nieco swojskiego charakteru – i to niezależnie, czy został zbudowany w stylu klasycznym, czy nowoczesnym.

Kolejna niewątpliwa korzyść z posiadania okiennic to zwiększone bezpieczeństwo samego okna. Skutecznie bowiem chronią je zarówno przed potencjalnymi włamywaczami, jak i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Na uwagę zasługuje ponadto fakt, że solidna okiennica zacienia wnętrza budynku w czasie upału poprzez ograniczenie napływu światła słonecznego. W ten sposób osoby przebywające w środku mogą czuć się bardziej komfortowo. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o poprawie izolacji termicznej, co ma ogromne znaczenie w okresie zimowym (gwarancja oszczędności na ogrzewaniu). 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × cztery =