Polecamy

Jak prać pościel w zależności od jej materiału?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Regularne pranie pościeli to podstawowy warunek zachowania nie tylko jej wspaniałego wyglądu, ale też wygody użytkowania. Na rynku znajdziemy produkty wykonane z bawełny, jedwabiu, satyny, flaneli, kory oraz lnu. Każdy z tych materiałów posiada inne właściwości, w związku z czym wymaga specjalnego traktowania podczas usuwania plam czy zanieczyszczeń powierzchniowych. Dodajmy, że wyjątkowo łatwa w praniu jest pościel bawełniana, którą kupimy m.in. na https://nyks.pl/posciel/bawelniane/180×200.

Zasady ogólne i bardziej szczegółowe

Pościel należy prać przynajmniej raz w miesiącu, a w okresie wakacyjnym nawet raz na dwa tygodnie (ze względów higienicznych). Zagwarantuje to jej nieskazitelną czystość, w tym zwłaszcza brak szkodliwych dla zdrowia bakterii lub pleśni. Nie zaleca się wrzucania jej do pralki razem z innymi tekstyliami, ponieważ może zostać w ten sposób nieestetycznie zabarwiona. Oczywiście podstawową zasadą jest również pranie poszewek przekręconych na lewą stronę, bo chroni to tkaninę przed uszkodzeniem i pozwala na dłużej zachować oryginalne kolory. Jeśli chodzi o wskazania dotyczące konkretnych materiałów, to produkty bawełniane i satynowe warto prać w temperaturze mieszczącej się w przedziale 40-60 stopni Celsjusza. Stosowanie wybielacza i wirowanie nie jest tutaj zbyt dobrym pomysłem. 

Z kolei pościel flanelowa wymaga temperatury 40 stopni oraz dodania delikatnego płynu do płukania (pozbawionego silnych substancji detergentowych), natomiast z kory – temperatury co najmniej 60 stopni. Problematyczne w tej kwestii mogą się okazać poszewki z jedwabiu, którymi należy się zająć bardziej kompleksowo niż pościelą satynową czy flanelową (głównie z powodu wysokiej delikatności tkaniny). W tym przypadku niezbędne jest przede wszystkim używanie dedykowanych preparatów chemicznych i wody o temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Organizacja 18. urodzin – o czym pamiętać?
Organizacja 18. urodzin – o czym pamiętać?
Wejście w wiek pełnoletności jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego nastolatka. To właśnie w tym momencie młodzież zyskuje pełnię praw […]
Jak zagospodarować przestrzeń w małej sypialni?
Jak zagospodarować przestrzeń w małej sypialni?
Pomieszczenia domowe o niewielkim metrażu często przysparzają mnóstwo problemów na etapie aranżacji. Dotyczy to w szczególności sypialni, która powinna gwarantować […]
W co się bawić z dzieckiem?
W co się bawić z dzieckiem?
Wielu rodziców często nie ma pomysłu albo czasu na to, by bawić się z dzieckiem, dlatego, aby je czymś zająć, […]
Ostatnie wpisy