Co to są ciepłe parapety i jak je zamontować?

Izolacyjność termiczna okien

Badania kamerą termowizyjną pokazują, że przez okna ucieka blisko piętnaście procent ciepła. Problemem są także mostki termiczne odpowiedzialne za utratę nawet dziesięciu procent ciepła. Żeby poprawić izolacyjność termiczną okien i wyeliminować występowanie mostków termicznych należy sięgnąć po tzw. ciepłe parapety, czyli profile podokienne wykonane z twardego styropianu lub styroduru. Ich montażu najlepiej dokonać podczas budowy domu.

Można także zastosować je podczas stolarki okiennej. Profile podokienne poza właściwościami termoizolacyjnymi stanowią także świetne oparcie dla ramy okiennej oraz parapetów zewnętrznych i wewnętrznych. Odpowiednio zamontowane przyczyniają się również do zmniejszania stopnia zawilgocenia.

Jak przebiega montaż ciepłych parapetów

Montaż ciepłych parapetów jest stosunkowo prosty i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Po oczyszczeniu i odpowiednim przygotowaniu ramy okiennej przykleja się odpowiednio docięte profile do podłoża za pomocą kleju do styropianu. Do wypełniania luk i szpar stosowana jest piana montażowa nierozprężna lub silikon. Istnieje także możliwość zamocowania profili wyłączenie za pomocą pianki nierozprężnej przeznaczonej do klejenia płyty styropianowej.

Przy jej stosowaniu należy jednak zwrócić uwagę na gęste nałożenie materiału, aby nie dopuścić do powstania pustych przestrzeni pomiędzy parapetem, a powierzchnią, do której będzie mocowany. Po wyschnięciu kleju należy zamontować ramę okienną i nałożyć parapet zewnętrzny. Jeżeli parapet zewnętrzny nakładany będzie później, profil styropianowy trzeba zabezpieczyć przed działaniem promieni słonecznych. Do tego celu wykorzystuje się preparat gruntujący podtynkowy.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + jeden =