W jaki sposób dentysta ocenia stan uzębienia?

Dla wielu z nas wizyta u stomatologa jest bardzo nieprzyjemnym przeżyciem. Na szczęście przy obecnych zdobyczach medycyny nie musimy już obawiać się o bodźce bólowe. Trzeba jednak wiedzieć, że w pewnych sytuacjach mogą być konieczne skomplikowane działania, by uratować psujące się zęby. Dlatego powinniśmy regularnie badać stan uzębienia, co można zlecić przy okazji zwyczajnej wizyty w poradni stomatologicznej. Badanie takie jest zupełnie bezbolesne, a może powiedzieć nam o istotnych kwestiach, związanych z naszym garniturem zębowym.

Rodzaje badań

Zdecydowanie najbardziej rozpowszechnionym typem badania stanu uzębienia jest zwyczajne prześwietlenie. Wykonuje się je za pomocą identycznej techniki, jak prześwietlenia klatki piersiowej czy kończyn. Czyli za pomocą promieni rentgenowskich. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się inne rodzaje badań, które są w stanie dać dentyście o wiele dokładniejsze informacje. Jest to na przykład badanie OPG, które można wykonać praktycznie w każdej pracowni stomatologicznej.

Kierunek działań

Po zbadaniu stanu uzębienia, co stomatolog może wykonywać na różne sposoby jednocześnie, dostajemy wytyczne co do dalszego postępowania. Dowiadujemy się czy w zębach rozwija się próchnica, którą trzeba będzie zająć się w najbliższym czasie. Dentysta ma też informację o ewentualnych stanach zapalnych zębów oraz dziąseł, które czasami mogą być przewlekłe i w dłuższej perspektywie prowadzić do niebezpiecznych następstw. W takiej sytuacji zaleca się jak najszybsze usunięcie ich przyczyny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − 2 =