Samodzielna wymiana tapicerki na fotelach i tylnej kanapie to czynność, która wymaga odpowiednich narzędzi oraz zdolności manualnych. Jeśli chodzi o przednie fotele, najlepiej jest je wymontować z auta. Po odkręceniu śrub i wyjęciu foteli należy rozpocząć proces demontażu starej tapicerki uważając, by nie uszkodzić gąbki. Żeby montaż przebiegał sprawnie, najlepiej zaopatrzyć się w nowy komplet spinek.
Zazwyczaj stare nity samochodowe podczas demontażu ulegają uszkodzeniu, dlatego ich ponowne wykorzystanie jest niemożliwe. Po nałożeniu nowej tapicerki i zapięciu spinek konieczne jest przykręcenie foteli do prowadnic. Jeśli fotele zostały wyposażone w poduszki powietrzne, niezbędne jest podłączenie odpowiednich wtyczek. Ostatnim etapem prac jest montaż plastikowych osłon chroniących fotele. Podobne czynności należy wykonać podczas zakładania tapicerki na tylnej kanapie.
Boczki drzwiowe podobnie jak fotele są mocowane za pomocą śrub i spinek. Aby boczki dobrze przylegały do drzwi, najlepiej użyć nowego zestawu nitów samochodowych. Godne polecenia są produkty marki Heyman, które wyróżniają się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Podczas zakładania tapicerki na boczki drzwiowe, trzeba pamiętać o podłączeniu wszystkich kabli. Większość współczesnych samochodów jest wyposażonych w system elektrycznego opuszczania i podnoszenia szyb, który musi być odpowiednio zamontowany.
Prawidłowy montaż tapicerki samochodowej to proces żmudny, który wymaga sporo cierpliwości i uwagi. Wszystkie czynności należy wykonywać spokojnie i bez pośpiechu, tak by nie uszkodzić żadnych elementów. O tym, czy montaż zostanie przeprowadzony prawidłowo, w dużym stopniu decyduje stopień spasowania poszczególnych fragmentów. Jeśli jakieś elementy tapicerki są słabo naciągnięte lub odstają, świadczy to o błędach popełnionych podczas montażu.