Jak stworzyć ogród bez pomocy architekta?

Każdy posiadacz własnego domu przynajmniej raz w życiu staje przed podjęciem decyzji jak zaprojektować oraz wyposażyć ogród, który go otacza. Wiele osób decyduje się na posiadanie ogrodu niewymagającego dużo pracy, niedrogiego a jednocześnie funkcjonalnego oraz estetycznego, pełnego bujnych krzewów i kwiatów. Dysponując niewielką ilością gotówki warto zaprojektować a następnie wykonać ogród samodzielnie bez pomocy architekta. W takim przypadku dobrze jest znać kilka podstawowych zasad.

Dokładne zaplanowanie każdej czynności

Podobnie jak w przypadku projektowania i urządzania domu, także w przypadku ogrodu dobrze jest mieć ściśle określony plan. Korzystanie z planu działki oraz dokładne naniesienie poszczególnych elementów, podzielenie obszaru na mniejsze, ustalenie kolejności wykonywanych prac pomoże uniknąć późniejszych błędów. Podczas wyboru roślin dobrze jest uwzględnić stopień nasłonecznienia oraz rodzaj gleby. Nasadzenia nie będą miały przypadkowego charakteru oraz zyskuje się pewność, że się przyjmą oraz będą dobrze rosły.

Podzielenie ogrodu na poszczególne obszary

Podczas planowania dobrym pomysłem okazuje się podzielenie powierzchni działki na obszary takie jak rekreacyjne dla dzieci, wypoczynkową, nasadzenia roślin i krzewów ozdobnych oraz wydzielenie ogródka warzywnego (jeśli taki ma być). W tym celu dobrze sprawdzą się wiklinowe płotki https://www.wiklinowy-ogrod.pl/plotki-30-cm-c-2_4_83.html, które będą nie tylko funkcjonalne, ale także bardzo ozdobne. Sprawdzą się też doskonale w niewielkim ogrodzie, gdzie wydzielenie poszczególnych sekcji ma bardzo duże znaczenie.

Samodzielne projektowanie ogrodu dobrze omówić z rodziną oraz pozostałymi domownikami. Dla każdego z nich każdy element ogrodu może mieć szczególne znaczenie. Ważne, aby ogród spełniał oczekiwania każdego a jednocześnie współgrał z budynkiem oraz resztą otoczenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 3 =