Polecamy

Jak zagospodarować dużą przestrzeń w salonie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Często rozpatrujemy niewielki metraż jako wyjątkowe wyzwanie aranżacyjne, lecz równie trudne może się okazać zagospodarowanie większego salonu. Duża przestrzeń stwarza oczywiście więcej możliwości, jednak łatwo możemy się pogubić, zapełniając ją niepotrzebnymi rzeczami. Tymczasem nawet ogromny pokój dzienny, możemy urządzić stylowo i przytulnie, a przy tym funkcjonalnie. Czym powinniśmy się kierować? 

Podział przestrzeni na strefy

W kontekście organizacji salonu bardzo częstym ruchem jest wydzielenie w takim pomieszczeniu konkretnych stref funkcjonalnych. Sprawdza się to przy mniejszym metrażu, ale będzie istotne również w większym pokoju. Przede wszystkim łatwiej będzie nam zachować konkretny koncept i porządek, gdyż w przeciwnym razie możemy po prostu zagracić przestrzeń. Z całą pewnością przyda się strefa rozrywkowa, gdzie będzie stał telewizor. Jeśli w salonie znajduje się kominek, to warto wydzielić tam dodatkowe miejsce odpoczynku. Możemy umieścić tam choćby wygodny worek Sako, stwarzając sobie wspaniałe miejsce na wypoczynek w jesienne i zimowe wieczory.

Przy wielkich pokojach dziennych, dobrym pomysłem jest zorganizowanie tam jadalni, która zajmuje sporo miejsca, a jest potrzebna w każdym domu. Zależnie od potrzeb możemy się też pokusić o wyróżnienie w salonie strefy z biurkiem, przy którym moglibyśmy pracować. Jednocześnie wydzielając określona miejsca, pamiętajmy również o tym, iż każda z tych przestrzeni musi być zaplanowana w podobnym stylu, by całe pomieszczenie pozostało spójne i dobrze się prezentowało.

Większe meble

Organizując kameralny salon w mieszkaniu, często musimy skupiać się na funkcjonalności. Przy większej powierzchni, możemy się pokusić o sięgnięcie po meble o większych gabarytach. W strefie relaksu możemy zatem postawić na dużą kanapę czy narożnik, na których zmieści się spokojnie kilka osób. Do tego warto dołożyć jeszcze komfortowe fotele z funkcją relaks bądź inne stylowe siedziska, jak pufa piłka, która z pewnością przypadnie do gustu domownikom. Z powodzeniem możemy się też zdecydować na obszerne regały czy komody, dzięki którym zyskamy wiele miejsca do przechowywania różnych elementów domowego wyposażenia. Stwarza to również możliwość zaaranżowania tam swojej prywatnej biblioteczki, bez konieczności umieszczenia większych mebli w gabinecie czy sypialni.

Ciekawym rozwiązaniem są meble modułowe, które można ustawiać w dowolnych konfiguracjach, przestawiając poszczególne elementy. W taki sposób tworzone są zestawy szafek, ale i wyposażenie typowo wypoczynkowe. Organizując w pokoju dziennym strefę jadalną, bez problemu możemy się pokusić o wielki, efektowny stół i dobrać do niego nawet kilkanaście krzeseł. Dzięki temu zyskamy doskonałą przestrzeń w kontekście organizowania rodzinnych uroczystości czy większego spotkania z przyjaciółmi. 

Dodatkowe elementy

Dysponując większą przestrzenią, warto postawić również na mniejsze elementy, które mogą znacząco podnieść funkcjonalność i komfort korzystania z takiego pokoju. Z pewnością ułatwimy sobie codzienne czynności, umieszczając w kilku miejscach w salonie mniejsze stoliczki. Przydadzą się do odstawienia tam kubka z herbatą, ulubionej książki czy innych podręcznych przedmiotów. Dobrym pomysłem będą też wtedy lampy stojące, które dodatkowo znacząco wpłyną na kwestie dekoracyjne. Możemy również pomyśleć o tradycyjnych, niewielkich pufach, które mogą się okazać bardzo praktyczne. Sprawdzą się one jako podnóżek lub dodatkowe miejsce siedzące, na wypadek, gdybyśmy organizowali wyjątkowo duże spotkanie czy przyjęcie. 

Kolorystyka

Bardzo ważnym aspektem przy aranżacji dużego salonu, jest utrzymanie odpowiedniej kolorystyki. Przy większej przestrzeni można się pokusić o wykorzystanie nieco ciemniejszych barw, lecz nie powinny być one dominujące. W ten sposób łatwo możemy osiągnąć efekt przytłoczenia, przez co mimo znacznej przestrzeni, będziemy ją odbierać jako mniejszą. Najlepiej zdecydować się zatem na spokojne i przyjazne kolory, jak delikatne brązy czy beże, a całość przełamać odważniejszymi dodatkami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zorganizować przyjęcie firmowe?
Jak zorganizować przyjęcie firmowe?
Impreza firmowa to świetny sposób na zintegrowanie zespołu, poprawę atmosfery panującej w pracy, czy nagrodzenie podwładnych np. za ukończenie jakiegoś […]
Jak dopasować kolor butów do stylizacji?
Jak dopasować kolor butów do stylizacji?
Buty to zdecydowanie jeden z najważniejszych dodatków do każdej kobiecej stylizacji. Właściwie dopasowane mogą bowiem skutecznie podkreślić jej wyjątkowy charakter, […]
W czym może ci pomóc radca prawny?
W czym może ci pomóc radca prawny?
Radcy prawni pomagają osobom prywatnym i przedsiębiorstwom we wszystkich dziedzinach prawa, w tym w zakresie prawa rodzinnego, prawa własności, prawa […]
Ostatnie wpisy