Jak dobrze zaprojektować funkcjonalne biuro?

Pięknie urządzone biuro to nie tylko wizytówka firmy; ma również wpływ na komfort pracy i podejście pracowników. W związku z tym, rozplanowując przestrzeń biurową, trzeba uwzględnić różne funkcje, jakie ma ona spełniać. Wygląd powierzchni biurowej w dużej mierze zależy od specyfiki prowadzonej działalności. Nie ma jednej uniwersalnej metody, mówiącej jak zaprojektować idealne biuro.

Gabinety czy open space?

Jeśli praca wymaga dużego skupienia lub jest związana z poufnymi informacjami, wskazane jest, aby przynajmniej część biura była podzielna na gabinety. Z kolei open space lepiej sprawdzi się tam, gdzie konieczna jest szybka wymiana informacji i praca zespołowa. Urządzając go, należy pamiętać, żeby aranżacja była elastyczna i możliwa do modyfikowania w zależności od bieżących potrzeb. Należy dobrze przemyśleć aranżację pomieszczeń wspólnych, takich jak przestrzeń socjalna, w której projektowaniu odchodzi się od modelu tradycyjnej kuchni z czajnikiem i kuchenką mikrofalową na rzecz nowoczesnej i dobrze przemyślanej przestrzeni do wypoczynku, nierzadko z grami planszowymi czy biblioteczką.

Jakie meble?

Kiedy wiadomo już, jaka jest koncepcja, trzeba zadbać o piękne meble biurowe. Właśnie one tworzą ostateczny wygląd aranżacji. Warto zastanowić się, jaka stylistyka najlepiej odpowiadać będzie profilowi działalności. Motywy pasujące wizualnie do pracowni architektonicznej, niekoniecznie sprawdzi się w biurze księgowym. Nie tylko dlatego, że może rozpraszać pracowników, ale też z uwagi na fakt, że klient ma już swoje oczekiwania i wizję tego, jak powinni się prezentować przedstawiciele konkretnych zawodów.

Jednak wygląd mebli jest tylko ich dodatkową cechą. Najważniejsze jest to, by były wygodne i funkcjonalne. Dlatego warto zapoznać się z ofertą mebli ergonomicznych. Takie meble to optymalne rozwiązanie dla przedsiębiorcy dbającego o swoich pracowników, którzy przecież spędzają w biurze 1/3 doby. Zapewniają one dłuższe utrzymanie uwagi i skupienie na pracy i pozwalają dopasować stanowisko pracy do pracownika. Ciekawym rozwiązaniem są między innymi biurka z regulowaną wysokością blatu. Ponadto, meble powinny być wykonane z trwałych materiałów dobrej jakości.

Meble ergonomiczne powinny znaleźć się nie tylko przy stanowiskach pracy, ale też na przykład w salkach konferencyjnych. Wygodne, ergonomiczne krzesła pomogą skoncentrować się w trakcie długiego spotkania. Przy tym istotne jest, że taki mebel może być ważnym elementem wystroju wnętrza, czego przykładem jest krzesło Profim Xenon. Nowoczesny kształt i żywy kolor tapicerki sprawią, że mebel będzie stanowił mocną dominantę wystroju, wokół której można budować całą nowoczesną i profesjonalną stylizację pomieszczenia.

Głos pracowników

Aranżacja biura jest istotna dla komfortu i wydajności pracy i przy jej planowaniu powinien zostać uwzględniony głos pracowników. Nie ulega wątpliwości, że w nowoczesnym, funkcjonalnie zaprojektowanym biurze zwyczajnie pracuje się lepiej. Nie bez znaczenia jest to, że pracownicy, których zdanie uwzględniono będą czuli się bardziej związani ze swoim miejscem pracy.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 2 =