Polecamy

Zalety piktogramów elektrycznych

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czym są piktogramy i dlaczego są tak ważne?

Mówiąc o piktogramach elektrycznych należy zacząć od odrobiny teorii. Znaki dotyczące elektryczności obowiązujące prawo dzieli na cztery podstawowe grupy, czyli na:

  • znaki ostrzegawcze,
  • znaki zakazu,
  • znaki nakazu,
  • znaki informacyjne.

Wśród nich wyróżnia się również:

  • tablice urządzeń elektrycznych ostrzegawcze pionowe,
  • tablice urządzeń elektrycznych poziome.

Ich wygląd na który składa się kształt, kolor, rodzaj, wymiary i wpisana grafika jest ściśle określony przepisami, czyli z polską normą PN-88/E-08501. Piktogramy elektryczne to wcześniej wspomniane znaki elektryczne ostrzegawcze. Ich zadaniem jest sygnalizowanie pracownikowi potencjalnego zagrożenia w obrębie umiejscowienia.

Istotne w skuteczności, czyli w zapewnieniu bezpieczeństwa w zakładzie pracy, jest prawidłowe użycie znaków, czyli:

  1. montaż we wszystkich koniecznych miejscach,
  2. prawidłowe opracowanie przez kompetentny zespół do spraw BHP,
  3. odpowiednia widoczność,
  4. wymowne, jasne znaczenie.

Piktogramy zwykle dostępne są w postaci folii samoprzylepnej lub płyty PCV. Ciekawym i zyskującym na popularności rozwiązaniem jest użycie płyty ogniochronnej PROMATECT.

Napięcie elektryczne, czyli realne zagrożenie w zakładzie pracy

Bardzo często nie mamy świadomości, jak niebezpieczne jest dla nas wysokie napięcie kryjące się w kablach, przewodach oraz urządzeniach elektrycznych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego śmiertelne wypadki przy pracy będące wynikiem kontaktu pracownika z prądem elektrycznym zdarzają się regularnie każdego roku. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy mówi, że miejsca w zakładzie pracy, w których występują zagrożenia dla zatrudnionych powinny być oznakowane widocznymi barwami lub znakami bezpieczeństwa. Dlatego, aby zabezpieczyć siebie czy swoich pracowników warto zakupić odpowiednie piktogramy elektryczne, które dzięki swojej obecności w porę ostrzegą przed niebezpieczeństwem. Znajomość zasad pracy z prądem jest podstawą, jednak najbardziej narażeni jesteśmy pracując, kiedy to uwaga jest w pełni skupiona na prawidłowym wykonywaniu swoich zadań i trudno nam odpowiednio zareagować na każde zagrożenie, szczególnie, że zagrożenie o którym mowa nie jest widoczne.

Mówi się, że pięciu na pięciu musi pamiętać o napięciu. Warto tę pamięć wspomóc poprzez montaż odpowiednich oznakowań, które kosztują niewiele, a mogą uratować zdrowie i życie pracowników oraz uchronić zakład przed kosztownym i niebezpiecznym uszkodzeniem instalacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Prowadzenie działalności a księgowość – dlaczego warto oddać ją w ręce profesjonalistów
Prowadzenie działalności a księgowość – dlaczego warto oddać ją w ręce profesjonalistów
Prowadzenie działalności gospodarczej, niezależnie od branży, wiąże się zarówno z wieloma możliwościami, jak i wyzwaniami. To doskonały sposób na realizowanie […]
Dermatolog – jakie zabiegi wykonuje?
Dermatolog – jakie zabiegi wykonuje?
Dermatolodzy to lekarze medycyny, którzy specjalizują się w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry. Mogą zajmować się również problemami kosmetycznymi oraz […]
Czy rolety antywłamaniowe zapewniają dużą ochronę?
Czy rolety antywłamaniowe zapewniają dużą ochronę?
Bezpieczeństwo w życiu każdego z nas jest bardzo ważne. Gdy nie czujemy poczucia bezpieczeństwo to tak naprawdę nie potrafimy spokojnie […]
Ostatnie wpisy