Rodzaje kabli do internetu – spośród czego można wybierać?

Dla większości ludzi kable internetowe to coś, co się podłącza i czeka, aż coś się stanie. Większość nie dba o to, jakiego rodzaju kabla internetowego się używa, o ile działa. Chociaż jest to prawda w przeważającej części, istnieje wiele rodzajów kabli internetowych, z których nie wszystkie będą działać z komputerem lub laptopem. Jeśli chcesz uzyskać najlepszą wydajność połączenia, ważne jest, aby zrozumieć, jakiego rodzaju kabla można używać do sprzętu elektronicznego.

Typy kabli przeznaczonych do internetu:

– kabel UTP kat. 5

– Kabel UTP kat. 5e

– skrętka komputerowa UTP kat. 6

– skrętka komputerowa UTP kat. 6a

Skrót UTP oznacza skrętkę nieekranowaną (Unshielded Twisted Pair) i tego typu kable internetowe są najczęściej używane w domach. Są one zbudowane z kilku par skręconych ze sobą przewodów miedzianych. Robi się to w celu zmniejszenia zakłóceń pochodzących ze źródeł zewnętrznych (np. sygnałów radiowych). Skręcone pary drutów są otoczone plastikową izolacją, która jest pokryta płaszczem ochronnym.

Kabel UTP kat. 5e

Jest to jeden z najpowszechniejszych typów kabli CAT5e, który został zaprojektowany w celu zapewnienia szybkiego połączenia z Internetem za pośrednictwem sieci lokalnej (LAN). Kabel UTP kat 5e ma cztery pary skręconych ze sobą przewodów, które umożliwiają przesyłanie sygnałów bez zakłóceń ze strony innych urządzeń w tej samej sieci LAN.  Kat. 5e ma dużą przepustowość, co pozwala na jednoczesną obsługę większej ilości danych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kable te nie są wyposażone w system ekranowania, czyli nie chronią one przed zakłóceniami elektromagnetycznymi (EMI) i radiowymi (RFI).

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × dwa =