W dobie obecnych czasów, gdzie rynek pracy częściowo przeniósł się w zacisza domowe, stajemy przed zadaniem urządzania pracowniczej przestrzeni. Nie zawsze wystarczy posiadać stół i krzesło. Długie godziny przed komputerem, ciągłe przebywanie w tej samej przestrzeni, często konieczne telekonferencje ze współpracownikami sprawiają, że musimy sami, świadomie zadbać o odpowiednie miejsce dla produktywnej i przyjemnej pracy.
Najlepiej wyznaczmy osobne miejsce dedykowane dla pracy zdalnej — może to być cały pokój lub kąt w salonie czy sypialni. Zwróćmy uwagę na ergonomię biurka i krzesła — powinny zapewnić nam odpowiedni kąt nachylenia patrzenia na monitor, odpowiednią odległość oczu od ekranu, a krzesło powinno wspomagać proste plecy podczas siedzenia. Przedmioty, które często używamy, powinny być zawsze pod ręką, ale niekoniecznie na wierzchu. Pomocne przy organizacji przestrzeni do pracy może być biurko z szufladami, w którym przechowamy najpotrzebniejsze rzeczy, a które nie będą zakłócały przestrzeni już po godzinach pracy.
Planując domowe biuro, pomyślmy też o przerwach w trakcie pracy, które często są konieczne, aby zachować wysoką produktywność, motywację i balans. Zastanówmy się, gdzie mógłby stanąć fotel wypoczynkowy. Lekka zmiana miejsca już może sprawić pewne odświeżenie. Być może niektóre rozmowy telefoniczne można wykonać w fotelu, odchodząc od monitora na ten czas. Pamiętajmy, że wyznaczenie osobnej przestrzeni dla pracy i na czas prywatny może okazać się nieocenioną pomocą w zachowaniu work-life balance.