Pogrzeb to ceremonia mająca na celu uczczenie, uszanowanie i przypomnienie życia osoby, która zmarła. Pogrzeby mogą mieć charakter religijny lub niereligijny. Często pogrzeb obejmuje niektóre lub wszystkie z poniższych elementów:
– widzenie, czuwanie lub odwiedziny,
– nabożeństwo w miejscu kultu religijnego lub w domu pogrzebowym,
– pochówek lub kremację,
– przyjęcie, czyli tzw. stypa.
Pogrzeb często odbywa się w ciągu kilku dni od śmierci, ale może też mieć miejsce znacznie później. W niektórych kulturach pogrzeb odkłada się do czasu narodzin dziecka, jeśli zmarła osoba w chwili śmierci była w ciąży. Domy pogrzebowe często dysponują broszurami i innymi informacjami na temat planowania pogrzebu. Broszury te zazwyczaj zawierają sugestie, które mogą pomóc w zaplanowaniu pogrzebu, jeśli się go chce.
Jeśli ciało ma zostać poddane kremacji, przedsiębiorca pogrzebowy zwróci się do Prosektorium o zezwolenie na kremację. Przykładowym punktem do którego można się w tej kwestii zgłosić jest m.in. https://www.kulmapogrzeby.pl/prosektorium/. Koroner lub lekarz sądowy może zażądać przeprowadzenia sekcji zwłok, w którym to przypadku zezwolenie zostanie wydane przez Prosektorium dopiero po przeprowadzeniu sekcji.
Jeśli została przeprowadzona sekcja zwłok, może nastąpić opóźnienie, zanim przedsiębiorca pogrzebowy będzie mógł dokonać uzgodnień dotyczących kremacji. Sekcja zwłok trwa zazwyczaj nie dłużej niż trzy dni, ale może potrwać tydzień lub dłużej, jeśli konieczna jest analiza toksykologiczna.