Kolumny podłogowe – kilka porad zakupowych

Dla każdego audiofila dostęp do profesjonalnego sprzętu audio to podstawa przyjemności w trakcie odsłuchu. Warto wybierać kolumny dobrej jakości, które wyeliminują niepotrzebne szumy oraz zapewnią krystaliczną jakość dźwięku. Poniżej przyglądamy się kolumnom podłogowym, dedykowanym do domowych systemów nagłośnieniowych. 

Kolumny podłogowe i ich kluczowe parametry 

Pierwszą kwestią jest wielkość i ilość głośników składających się na dany zestaw. Obie te kwestie są ze sobą powiązane, dlatego warto rozpatrywać je wspólnie. Typowy zestaw składa się z trzech głośników – jeden dla tonów niskich, średnich i wysokich, lub dwóch – w których różne tony odtwarzane są w tym samym głośniku. Warto zwrócić też uwagę na membranę, której wielkość (oraz ilość) ma wpływ na zdolność do emisji tonów niskich. 

Obudowa kolumn również ma wpływ na jakość dźwięku. Polecamy zwrócić uwagę na kilka najciekawszych konstrukcji. Bas-refleks to konstrukcja pozwalająca rozciągnąć pasma w dół, choć mogą emitować nieprzyjemne odbicia. Konstrukcja z membraną bierną jest skomplikowana, jednak pozwala uzyskać maksymalną wierność dźwięku. Obudowa zamknięta jest najprostszym rozwiązaniem, gwarantującym dobrą charakterystykę dźwięku i przyjemne brzmienie. Produkty tych kategorii oferuje sklep audiofilski Warszawa – Na-Temat-Audio. 

Kolejne istotne parametry, na które klienci zwracają uwagę, to moc głośników. Choć jest to kryterium dla wielu użytkowników ważne, to jednak warto podkreślić, że nigdy nie wykorzystuje się górnej granicy mocy kolumn. Ponadto liczy się skuteczność oraz impedancja. Ten ostatni parametr powinien być jak najniższy, co pozwoli zredukować potencjalne zakłócenia w emisji sygnału.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć − jeden =