Jakim opałem najlepiej ogrzewać dom?

Wybór opału do ogrzewania domu ma bardzo duże znaczenie zarówno pod względem obciążenia dla naszego portfela, jak i wpływu na środowisko. Przez wiele lat tym drugim aspektem niewiele osób się przejmowało, stawiano jedynie na to by ogrzewanie wychodziło możliwie jak najtaniej. Dziś sytuacja się zmienia, potrafimy dopłacić nieco więcej do ceny opału, by mniej zanieczyszczać otoczenie wokół nas. Sprawdzamy co warto stosować w każdym z powyższych przypadków.

Obniżamy koszty

Jeśli w naszym rejonie nie zostało uchwalone lokalne prawo zabraniające wykorzystywania określonych rodzajów paliw, możemy nieco zaoszczędzić. W tym celu najlepiej kupować węgiel typu ekogroszek Kraków pozwala nam znaleźć go praktycznie na każdym większym składzie. Tańsze odmiany zazwyczaj są mniej kaloryczne, a więc będzie trzeba spalić ich więcej, by uzyskać taką samą temperaturę w instalacji grzewczej. Nie oznacza to jednak, że opał tego typu jest zły. Nie powinno się jednak stosować go w nowoczesnych kotłach z podajnikiem, które wymagają już dość konkretnych przedziałów wartości energetycznej węgla.

Chronimy środowisko

Jeżeli natomiast naszym priorytetem jest ochrona przyrody, to dobrym pomysłem będzie wykorzystanie opału produkowanego z biomasy. Może to być na przykład pellet. Ma on nad ekogroszkiem taką przewagę, że produkuje mniej szkodliwych substancji podczas spalania, a jednocześnie można go wykorzystać w praktycznie każdym kotle. Nawet nowoczesne piece z podajnikiem potrafią spalać pellet bez problemu, trzeba tylko założyć specjalną nakładkę na retortę.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × jeden =