Jakie czynności i formy leczenia są realizowane przez całodobowe pogotowie okulistyczne?

Całodobowe pogotowie okulistyczne zapewnia leczenie urazów oczu i ostrych chorób. Podstawową działalnością jest zapewnienie natychmiastowego leczenia pacjentom z nagłymi przypadkami chorób oczu.

W całodobowym pogotowiu okulistycznym wykonywane są następujące rodzaje zabiegów:

Leczenie jaskry

Ostre ataki jaskry leczy się za pomocą kropli do oczu, terapii laserowej lub trabekulotomii (otwarcie kanału odpływowego w komorze przedniej oka). Celem jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i złagodzenie bólu bez powodowania uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Urazowe uszkodzenie gałki ocznej

W przypadku krwawienia wewnątrz lub za rogówką może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń, które nieleczone mogą prowadzić do ślepoty. Wykonuje się niewielką klapkę, aby umożliwić dostęp do uszkodzonej tkanki i umieszcza się zabandażowaną soczewkę kontaktową, aby chronić ją przed zakażeniem do czasu, gdy będzie można przeprowadzić operację (zwykle w ciągu 24 godzin).

Oparzenia chemiczne

Oparzenia chemiczne leczy się poprzez przemywanie lub irygację przy użyciu roztworów izotonicznych, takich jak roztwór chlorku sodu, po czym w razie potrzeby można zastosować maść z antybiotykiem. 

Leczenie chirurgiczne

Operacja jest zwykle wykonywana w ciągu jednego lub dwóch dni od urazu, choć może nie być możliwa w przypadku urazów penetrujących lub ciężkich oparzeń. Specjalista od rogówki usunie uszkodzoną tkankę i zastąpi ją przeszczepem od dawcy z innej części oka lub z banku oczu (jeśli jest dostępny). Operacja może również obejmować usunięcie wszelkich ciał obcych osadzonych w rogówce, jak również usunięcie tkanki bliznowatej, która utworzyła się wokół nich.

W razie wystąpienia nagłych i intensywnych problemów z oczami, warto się udać do takiego punktu jak całodobowe pogotowie okulistyczne i liczyć na ich skuteczną pomoc oraz wsparcie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 4 =