Jakich urządzeń piekarniczych używa się na co dzień w piekarni?

Praca w piekarni trwa niemal nieustannie – właśnie po to, aby dostarczyć do sklepów i restauracji świeże pieczywo. Aby spełnić ogromne oczekiwania swoich klientów, piekarnie potrzebują sporo zaawansowanych urządzeń, które znacznie ułatwiają cały proces produkcji. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jakich sprzętów używa się na co dzień w piekarni.

Czego nie może zabraknąć w dobrze wyposażonej piekarni ?

Jednym z urządzeń, bez którego nikt nie wyobraża sobie pracy w piekarni, jest z całą pewnością piec. Stanowi on podstawę wyposażenia, bez którego produkcja jakichkolwiek wypieków byłaby niemożliwa. Niejeden producent maszyn piekarniczych oferuje szeroki wybór pieców, wśród których znaleźć można m.in: konwekcyjne, rurkowe, obrotowe i wózkowe. Każdy z nich działa na nieco innej zasadzie i posiada inny mechanizm, z tego też powodu znajduje inne zastosowanie w pracy piekarni.

Nim ciasto trafi do pieca, konieczne jest odpowiednie jego wyrobienie. Proces ten nazywa się miesieniem, zaś maszyny, które są w tym celu wykorzystywane – miesiarkami. Pozwalają one na wyrobienie dużych ilości ciasta bez znacznego zwiększania ich temperatur. Kolejnym krokiem jest formowanie pieczywa do określonych kształtów i rozmiarów. Korzysta się wówczas z urządzeń, które tworzą tzw. linię do formowania. Są to m.in. takie sprzęty jak: wywrotnica, dzielarka, zaokrąglarka i wydłużarka. Używa się także stacji wstępnego odprężania, służące do poprawiania struktury ciasta pomiędzy zaokrągleniem a wydłużeniem.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + cztery =