Jak efektywnie palić ekogroszkiem?

Palenie węglem nie musi wcale oznaczać kłębów dymu z komina i mnóstwa sadzy na podwórku oraz w całej okolicy. Jeżeli tylko będziemy używać odpowiedniego rodzaju węgla, a także palić w sposób umiejętny, osiągniemy powyższe bez żadnego problemu. Jednocześnie będziemy mogli znacznie zmniejszyć ilość zużywanego opału, efektywne palenie zwróci się nam więc finansowo. Sprawdzamy w jaki sposób palić efektywnie.

Ekologiczny węgiel

Przede wszystkim warto kupić dobry ekogroszek, czyli taki pochodzący ze składu węglowego, który ma dobre opinie. Opał tego typu pozwoli nam na uzyskanie czystego spalania i dużej ilości ciepła w domu. Kaloryczność jest na podobnym poziomie jak innych rodzajów węgla, przy czym jeśli spalimy ekogroszek w odpowiednim piecu i zastosujemy dobre nastawy, to nie ujrzymy ani gryzącego dymu unoszącego się z komina, ani sadzy na pokrywie śnieżnej poza domem.

Przygotowanie kotła

Posiadając kocioł zasypowy powinniśmy ustawić go tak, by uzyskać tzw. dolne spalanie. Jest ono najbardziej ekologiczne i efektywne, jeśli chodzi o ten typ pieca. Następnie ustawiamy temperaturę tak, by nie była ona zbyt wysoka. Nie zapominamy dosypać węgla przynajmniej raz na 6 godzin, tak by spalanie nigdy nie zostało przerwane. Lepiej przez cały czas ogrzewać dom niższą temperaturą wody płynącej do grzejników, niż palić z przestojami i później musieć znacznie tą temperaturę podnosić. Posiadacze kotłów z podajnikiem powinni odpowiednio wyregulować w sterowniku czas pracy i postoju, tak by do popielnika nie spadały niedopalone fragmenty węgla, bądź tzw. spieki.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 5 =