Standardowe rany goją się od kilku do kilkunastu dni. Są jednak pewne stany chorobowe, które znacznie utrudniają gojenie się ran, przez co może to okazać się strasznie problematyczne. Na szczęście istnieją sposoby na przyspieszenie gojenia się i leczenie ran przewlekłych.
- Laseroterapia – Wiązka lasera zwiększa ilość ATP, czyli substancji produkowanej w mitochondriach. Naświetlanie za jego pomocą ma działanie antyseptyczne i usuwa bakterie, które utrudniają gojenie się ran. Dzięki pobudzeniu wysokoenergetycznego metabolizmu, rany szybciej usuwają martwe tkanki. Samo stosowanie metody jest w pełni bezpieczne.
- Venowave – pompa perystaltyczna, która usprawnia krążenie żylne już w kilka minut od rozpoczęcia leczenia. Stosowana głównie u osób z niewydolnością żylną i z problemami z ciśnieniem krwi w kończynach dolnych. Regularne stosowanie urządzenia przez 1-2 godziny dziennie powoduje lepsze zaopatrzenie tkanek w tlen, zmniejszenie się obrzęków i szybsze gojenie się ran.
- Elektrostymulacja wysokonapięciowa – polega na wysyłaniu krótkich impulsów elektrycznych o bardzo wysokim napięciu. Elektrostymulacja niszczy i hamuje rozwój bakterii i mikrobów
- Ozonoterapia – metoda leczenia mieszanka tlenowo-ozonową. Podczas rozpadu pierwiastków uwalnia się tlen atomowy, który niszczy bakterie, grzyby i wirusy, a dodatkowo natlenia tkanki i przyspiesza i ułatwia komórkowe procesy odnowy. Ozonoterapię stosuje się także w leczeniu wielu innych dolegliwości np. grzybicy.
Oprócz wyżej wymienionych sposobów można stosować także:
- przemywanie rany solą fizjologiczną lub wodą utleniona
- dezynfekcja rany
- usuwanie martwych tkanek – irygacją bądź dużym ciśnieniem
- działające miejscowo antybiotyki
- opatrunki ze srebrem