Nie ma współcześnie już chyba nikogo, kto by nie słyszał nigdy o technologii LED. Przykłady jej zastosowania widzimy wokół nas w postaci choćby telewizorów, ekranów LED, czy lamp. Termin “LED” pochodzi od angielskich słów “light-emitting diode”, co w najprostszy sposób można przetłumaczyć jako “dioda emitująca światło” bądź dioda elektroluminescencyjna. Elektroluminescencją nazywa się zdolność niektórych substancji do emitowania światła, gdy płynie przez nie prąd. Diody LED, w przeciwieństwie do zwykłych żarówek, aby świecić nie potrzebują żarnika.
Wynalezienie LED wiąże się ściśle z odkryciem zjawiska elektroluminescencji, które po raz pierwszy zaobserwował w 1907 roku Henry Joseph Round. Dopiero w połowie XX wieku badania w tej sprawie zaowocowały konkretnym zastosowaniem tej technologii. Pierwsze diody LED emitowały tylko w podczerwieni i znalazły zastosowanie w czujnikach fotoelektrycznych. Już w latach 60. XX wieku udało się stworzyć LED świecące w zakresie widzialnym okiem człowieka (wówczas świeciły tylko w kolorze czerwonym), a kolejne dekady przyniosły rozwiązania pozwalające w wytwarzaniu światła o kolejnych kolorach.
Obecnie technologia LED jest już tak rozwinięta, że zdobyła różnorodne zastosowania. Wśród przykładów można wymienić np. bandy LED wykorzystywane choćby do wyświetlania reklam podczas zawodów sportowych, a także telewizory, lampy, itp.. Zaletą tej technologii jest m.in. oszczędność energii, ale także większa wytrzymałość. Z tego względu popularność technologii LED stale rośnie.