Historia technologii LED

Nie ma współcześnie już chyba nikogo, kto by nie słyszał nigdy o technologii LED. Przykłady jej zastosowania widzimy wokół nas w postaci choćby telewizorów, ekranów LED, czy lamp. Termin “LED” pochodzi od angielskich słów “light-emitting diode”, co w najprostszy sposób można przetłumaczyć jako “dioda emitująca światło” bądź dioda elektroluminescencyjna. Elektroluminescencją nazywa się zdolność niektórych substancji do emitowania światła, gdy płynie przez nie prąd. Diody LED, w przeciwieństwie do zwykłych żarówek, aby świecić nie potrzebują żarnika.

Skąd wzięło się LED?

Wynalezienie LED wiąże się ściśle z odkryciem zjawiska elektroluminescencji, które po raz pierwszy zaobserwował w 1907 roku Henry Joseph Round. Dopiero w połowie XX wieku badania w tej sprawie zaowocowały konkretnym zastosowaniem tej technologii. Pierwsze diody LED emitowały tylko w podczerwieni i znalazły zastosowanie w czujnikach fotoelektrycznych. Już w latach 60. XX wieku udało się stworzyć LED świecące w zakresie widzialnym okiem człowieka (wówczas świeciły tylko w kolorze czerwonym), a kolejne dekady przyniosły rozwiązania pozwalające w wytwarzaniu światła o kolejnych kolorach.

Współczesne zastosowania LED

Obecnie technologia LED jest już tak rozwinięta, że zdobyła różnorodne zastosowania. Wśród przykładów można wymienić np. bandy LED wykorzystywane choćby do wyświetlania reklam podczas zawodów sportowych, a także telewizory, lampy, itp.. Zaletą tej technologii jest m.in. oszczędność energii, ale także większa wytrzymałość. Z tego względu popularność technologii LED stale rośnie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + dziewiętnaście =