Jeśli chcemy zminimalizować koszty ogrzewania, musimy dobrać opał odpowiedni do zastosowanej w danym budynku instalacji grzewczej. Nie każdy kocioł na paliwo stałe daje nam pole do manewru. W przypadku starych, niewydajnych pieców zastosowanie nawet najlepszego opału nie zniweluje istniejących wad. Jeśli mamy jednak względnie sprawną instalację, różnica może być diametralna.
Przy wyborze powinniśmy kierować się przede wszystkim wydajnością opału. Często wyższa wartość energetyczna węgla nie przekłada się wcale na mniejsze zużycie ze względu na wilgotność paliwa. Najbardziej ekonomicznym i zdrowym dla środowiska sposobem na ogrzanie domu będzie palenie pelletem, ekogroszkiem lub brykietem drzewnym. Dobrej jakości pellet, czyli granulat produkowany z trocin i pyłu drzewnego jest opałem niezwykle czystym, spala się w bardzo wysokiej temperaturze i ma minimalną wilgotność. Jego cena nie różni się szczególnie od cen węgla kamiennego, ale wygrywa on właśnie wydajnością i wygodą użytkowania. Ze względu na ekologię i oszczędność, powoli wypiera on miał węglowy w ogrzewaniu hal przemysłowych. Podobnie jest z brykietem drzewnym.
Wyliczenie dokładnej ilości wymaga chociaż szczątkowej wiedzy na temat tego, jakie zapotrzebowanie energetyczne ma nasz dom. Jeśli decydujemy się jednak na przejście z węgla lub drewna na brykiet czy pellet, spokojnie możemy porównać orientacyjną wartość kaloryczną opałów i zakupić odpowiednio mniej. W takiej kalkulacji mogą nam tez pomóc internetowe kalkulatory. Znajdziemy je na stronach internetowych przedsiębiorstw zajmujących się produkcją i dystrybucją konkretnego opału.