Z roku na rok wzrasta liczba osób, które skarżą się na nadmiernie łzawiące lub bolące oczy. Oba te niezwykle uciążliwe objawy mogą sygnalizować zarówno niegroźną dolegliwość (np. spowodowaną przeciążeniem wzroku), jak i poważną chorobę (choćby w postaci jaskry). Z tego powodu nie należy ich w żadnym wypadku bagatelizować. Dodajmy, że jedną z najprostszych metod na powstrzymanie łzawienia jest udrażnianie kanałów łzowych u dorosłych i dzieci, przeprowadzane w specjalistycznych klinikach okulistycznych.
W przypadku nadmiernego łzawienia zdecydowanie najczęstszym powodem jest suchość oczu lub obecność w nich ciała obcego (np. drobinki piasku lub owada). Nierzadko też płynące łzy są efektem: zapalenia spojówek na tle alergicznym, zapalenia powiek lub rogówki, zadrapania, jęczmienia, ostrego ataku jaskry, kontaktu z drażniącymi substancjami chemicznymi, podwinięcia rzęs, uszkodzenia nabłonka o charakterze punkcikowym, stanu zapalnego nosa lub noszenia źle dobranych soczewek kontaktowych.
Z kolei przyczyną bólu oczu może być zarówno zwykłe zapalenie spojówek towarzyszące nieżytowi górnych dróg oddechowych, jak i niespodziewany atak jaskry, zapalenie błony naczyniowej lub nerwu wzrokowego, zespół suchego oka, a nawet nowotwór (wywiera znaczny ucisk na gałkę).
Nierzadko też powodem obu wymienionych dolegliwości jest niedowidzenie skutkujące ciągłym mrużeniem oczu i wytężaniem wzroku. W takiej sytuacji konieczne jest leczenie niedowidzenia u dorosłych poprzez noszenie odpowiednich szkieł korekcyjnych, ewentualnie wykonywanie specjalnych ćwiczeń pleoptycznych.