Salony samochodowe to nie jedyne miejsce, w którym można kupić dobrej jakości samochody. Od lat popularną alternatywę stanowią pojazdy sprowadzane z zagranicy. Najczęściej chodzi o auta z krajów Europy Zachodniej, lecz coraz częściej ludzie decydują się na import samochodu aż z USA. Wydawałoby się to mało rozsądne z uwagi na dystans, jaki dzieli Polskę od Ameryki, ale istnieją przesłanki, które sprawiają, że może to być dobra decyzja.
Dlaczego warto sprowadzać samochody z USA?
Podstawowym faktem, który wpływa na popularność tego procesu, jest stosunkowo niska cena takich samochodów. Wiąże się to z lepszą sytuacja ekonomiczną Amerykanów i większą skłonnością do częstego wymieniania pojazdów na nowsze modele. W takiej sytuacji zależy im na sprzedaży swoich starych samochodów w możliwie jak najkrótszym czasie, dzięki czemu są one wystawiane na aukcjach po atrakcyjnych cenach. Ponadto, istnieje wiele modeli samochodów, które zostały wydane jedynie na rynek amerykański. W Europie, a szczególnie w Polsce, stanowią one rzadkość. Pozwala to na ewentualne sprzedanie takiego auta w przyszłości po wyjątkowo korzystnej cenie.
Pojazdy importowane z Ameryki możemy podzielić na nieuszkodzone i uszkodzone. O ile w przypadku tych pierwszych sytuacjach jest jasna, to samochody uszkodzone mogą wydawać się dziwnym wyborem. W rzeczywistości stanowią one jeden z bardziej opłacalnych rodzajów samochodów. Wiąże się to z faktem, że Amerykanie często, zamiast dokonać napraw w samochodzie, decydują się go zastąpić nowszym modelem. Stary samochód z często niewielkimi uszkodzeniami trafia do sprzedaży. Oczywiście wszystko zależy od stopnia usterki.
Jak najbardziej możliwe jest sprowadzenie samochodu z Ameryki na własną rękę. Wiąże się z tym jednak na tyle dużo zagrożeń, że rozsądniejszą decyzją jest postawienie na pomoc firmy pośredniczącej. Mają one dostęp do znacznie szerszej oferty dostępnych pojazdów. Z pomocy takiej firmy na pewno powinny skorzystać osoby zainteresowane autami powypadkowymi z USA. Dzięki ich pomocy uniknie się sytuacji, w których zamówiony lekko uszkodzony samochód okazuje się niezdolnym do jazdy wrakiem.
Gdy mowa o kosztach transportu auta z USA nie wolno zapomnieć o akcyzie oraz opłatach celnych. Stanowią one elementem całego procesu importowego. Z uwagi na komplikację wynikające ze sprowadzania towarów z zagranicy, osoby bez większego doświadczenia w tych kwestiach powinny zdać się na pomoc renomowanych firm pośredniczących. W ten sposób można zaoszczędzić sobie czasu i energii, które należałoby przeznaczyć na załatwienie tych kwestii. Rezultatem jest otrzymanie w przystępnej cenie dobrej jakości auta, które może najwyżej wymagać odrobiny napraw.