Polecamy

Jak zapewnić dziecku spokojny sen?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sen jest niezbędny do prawidłowego rozwoju na każdym etapie życia, jednak u dzieci ma szczególne znaczenie. Nie tylko zapewnia odpoczynek po dniu pełnym wrażeń, by dziecko następnego dnia miało energię do działania – przede wszystkim głęboki, spokojny nocny wypoczynek pozwala maluchom przetworzyć nowe bodźce i wrażenia oraz przyswoić wszystkie nowe informacje o świecie. Dlatego tak ważne jest, by dziecięca sypialnia umożliwiała regenerujący, odżywczy i spokojny sen. Jak więc ją urządzić?

Najlepsze warunki do snu dla dzieci

Dobrze jest od najwcześniejszych lat przyzwyczajać dziecko do rytuałów związanych z porą na sen. Po kolei wykonywane czynności, jak mycie zębów, kąpiel, przebieranie się w piżamę czy czytanie książeczki, będą już sygnałem dla jego organizmu, że pora na odpoczynek. Dzięki temu łatwiej i szybciej zaśnie.

W sypialni powinna panować optymalna temperatura, ani za ciepło, ani za zimno, a wieczorem dobrze jest także przewietrzyć pokój. Przegrzewanie się nie jest korzystne, dlatego warto na noc ustawić temperaturę o kilka stopni niższą niż w ciągu dnia, mając na uwadze, że kilkulatek będzie jeszcze przykryty kołdrą.

Wygodne i dopasowane do wieku łóżka dla dzieci to także obowiązkowy element. Zwracajmy uwagę na to, by nie były zbyt wysokie i nie miały ostro zakończonych elementów, o które maluch mógłby się uderzyć w trakcie snu. Dla poczucia bezpieczeństwa możemy także ustawić na półce nocnej lub stoliku przy łóżku lampkę dotykową emitującą ciepłe, delikatne światło.

Wiele dzieci przechodzi etap lęku przed ciemnością, a taka lampka pozwoli im na spokojniejszy sen, bo będą wiedziały, co mają robić, jeśli się przestraszą. Oprócz tego jednego źródła światła sypialnia powinna być natomiast ciemna – jeżeli za oknami stoją latarnie, dobrze jest zamontować rolety.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gdzie kupić dobrą odzież roboczą?
Gdzie kupić dobrą odzież roboczą?
Ty lub Twoi współpracownicy pracujecie na budowie albo przy remontach? Nie wiecie, gdzie kupić dobrą odzież roboczą? Z przyjemnością Wam […]
Co powinieneś wiedzieć przed podpisaniem umowy o wynajem mieszkania?
Co powinieneś wiedzieć przed podpisaniem umowy o wynajem mieszkania?
Kiedy przychodzi czas na podpisanie umowy najmu, możesz mieć pokusę, aby po prostu iść za pierwszym miejscem, które Ci się […]
Ciepła odzież, która przyda się w górach
Ciepła odzież, która przyda się w górach
Góry rządzą się swoimi prawami, są wymagające i kapryśne, dlatego wybierając się na trekking po szlakach, powinniśmy pamiętać o kilku […]
Ostatnie wpisy