Polecamy

Jak zapewnić dziecku spokojny sen?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sen jest niezbędny do prawidłowego rozwoju na każdym etapie życia, jednak u dzieci ma szczególne znaczenie. Nie tylko zapewnia odpoczynek po dniu pełnym wrażeń, by dziecko następnego dnia miało energię do działania – przede wszystkim głęboki, spokojny nocny wypoczynek pozwala maluchom przetworzyć nowe bodźce i wrażenia oraz przyswoić wszystkie nowe informacje o świecie. Dlatego tak ważne jest, by dziecięca sypialnia umożliwiała regenerujący, odżywczy i spokojny sen. Jak więc ją urządzić?

Najlepsze warunki do snu dla dzieci

Dobrze jest od najwcześniejszych lat przyzwyczajać dziecko do rytuałów związanych z porą na sen. Po kolei wykonywane czynności, jak mycie zębów, kąpiel, przebieranie się w piżamę czy czytanie książeczki, będą już sygnałem dla jego organizmu, że pora na odpoczynek. Dzięki temu łatwiej i szybciej zaśnie.

W sypialni powinna panować optymalna temperatura, ani za ciepło, ani za zimno, a wieczorem dobrze jest także przewietrzyć pokój. Przegrzewanie się nie jest korzystne, dlatego warto na noc ustawić temperaturę o kilka stopni niższą niż w ciągu dnia, mając na uwadze, że kilkulatek będzie jeszcze przykryty kołdrą.

Wygodne i dopasowane do wieku łóżka dla dzieci to także obowiązkowy element. Zwracajmy uwagę na to, by nie były zbyt wysokie i nie miały ostro zakończonych elementów, o które maluch mógłby się uderzyć w trakcie snu. Dla poczucia bezpieczeństwa możemy także ustawić na półce nocnej lub stoliku przy łóżku lampkę dotykową emitującą ciepłe, delikatne światło.

Wiele dzieci przechodzi etap lęku przed ciemnością, a taka lampka pozwoli im na spokojniejszy sen, bo będą wiedziały, co mają robić, jeśli się przestraszą. Oprócz tego jednego źródła światła sypialnia powinna być natomiast ciemna – jeżeli za oknami stoją latarnie, dobrze jest zamontować rolety.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najczęstsze problemy z aplikacjami na iPhone’a
Najczęstsze problemy z aplikacjami na iPhone’a
Każdy użytkownik urządzeń mobilnych raczej zgodzi się z faktem, że oprogramowanie od Apple jest naprawdę dobre i użytkownik nie ma […]
Jak przygotować motor na nowy sezon?
Jak przygotować motor na nowy sezon?
Gdy na dworze zaczyna robić się ciepło, dla wielu motocyklistów to znak, że nadszedł moment przeglądu motoru i odpowiedniego przygotowania […]
Wybielanie zębów – jakie są metody?
Wybielanie zębów – jakie są metody?
Każdy chce mieć piękny uśmiech, ale nie każdy ma naturalnie biały uśmiech. Istnieje wiele czynników, które mogą powodować przebarwienia zębów, […]
Ostatnie wpisy