Jak założyć firmę transportową?

Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób. Zwodowi kierowcy po jakimś czasie chcą przejść na swoje albo też młode osoby, które lubią prowadzić samochód mogą uznać, że firma transportowa (zobacz: transport Francja) to jest ta działalność, którą chcą prowadzić. Jednak trzeba spełniać szereg wymagań, ponieważ działalność transportowa podlega regulacjom. Oznacza to, że np. właściciel firmy transportowej nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa karne skarbowe czy przeciwko tzw. bezpieczeństwu w komunikacji.

Jakie warunki trzeba spełniać, aby móc założyć firmę transportową?

Przedsiębiorca, który chce prowadzić firmę transportowo spedycyjną musi posiadać stała i rzeczywistą siedzibę, mieć certyfikat kompetencji zawodowych czy też uzyskać zezwolenie upoważniające do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego. Ponadto musi też mieć licencję wspólnotową albo licencję na wykonywanie transportu drogowego w ramach pośrednictwa w przewozie rzeczy. Oprócz tego musi mieć zdolność finansową, aby firma miała płynność finansową.

Jak założyć firmę transportową?

Jedynie w ramach spółki partnerskiej nie można prowadzić takiej działalności. Można więc otworzyć firmę jednoosobową, spółkę z o.o. czy inna spółkę cywilną lub handlową. Jeśli jest to zwykła działalność lub spółka cywilna rejestruje się przez złożenie wniosku do CEIDG. W wypadku spółek konieczna jest rejestracja w KRS. Obecnie można to zrobić w jeden dzień mając przygotowane podstawowe dane oraz wymagane licencje czy certyfikaty. Złożenie wniosku do CEIDG jest bezpłatne.

Jeden komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − siedem =