Mnóstwo osób posiada w swoim domu lub mieszkaniu liczne leki – np. przeciwbólowe, odkażające, nasercowe, hormonalne, na żołądek czy na astmę. Aby zachowały swoje optymalne właściwości, muszą być zawsze w odpowiedni sposób przechowywane. W przeciwnym razie istnieje bardzo duże ryzyko, że ich zażycie może nie wywołać pożądanego efektu lub nawet negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Z niniejszego artykułu dowiemy się, w jakich konkretnie warunkach najlepiej trzymać wszelkie preparaty medyczne.
Większość leków wymaga przede wszystkim przechowywania w wydzielonej szafce ze stałym dopływem świeżego powietrza. Musi ona znajdować się w takim wnętrzu, w którym panuje temperatura pokojowa w zakresie od 15 do maksymalnie 25 stopni Celsjusza. Gwarantuje to skuteczne działanie preparatu co najmniej przez cały okres do momentu upłynięcia daty ważności (nie zachodzą w nim niekorzystne reakcje chemiczne).
Drugi niezwykle ważny parametr to wilgotność powietrza. Pod żadnym pozorem nie może ona przekraczać 70%, ponieważ cząsteczki wody wpływają szkodliwie na strukturę wielu tabletek czy proszków, zwłaszcza jeśli nie są one zamknięte w hermetycznym opakowaniu. Z tego powodu nie jest wskazane umieszczanie medykamentów w łazience oraz kuchni. Znacznie bezpieczniejszym miejscem okaże się z pewnością salon, gabinet bądź sypialnia.
Oczywiście wszystkie leki należy bezwzględnie chronić przed dostępem dzieci, osób starszych cierpiących na demencję i osób chorych psychicznie.
Dodatkowo w przypadku niektórych produktów zachodzi konieczność ich trzymania w lodówce, gdzie panuje temperatura od 2 do 8 stopni Celsjusza. Dotyczy to choćby zaawansowanych szczepionek, immunoglobiny, insuliny, kropli do oczu i rozmaitych środków wziewnych. Na koniec warto dodać, że wszelkie leki pozostałe po zakończonych kuracjach zdrowotnych i nie posiadające oryginalnego opakowania zaleca się przechowywać w pojemnikach i buteleczkach dedykowanych dla farmacji. Zamówimy je bez problemu u producenta takiego jak np.: http://aba-poland.pl.