Inżynier to niższy stopień wykształcenia, który zdobywa się na uczelniach wyższych, przygotowując się do wykonywania konkretnego zawodu. Tytuł inżyniera uzyskuje się po określonym czasie i zdaniu wszystkich egzaminów. Przebieg studiów może być różny w zależności od kierunku, ale kandydat na inżyniera musi poświęcić na naukę zazwyczaj 3,5 roku, czyli 7 semestrów. Po pozytywnym przejściu przez drogę edukacyjną, nowy inżynier wyrusza na rynek pracy w poszukiwaniu zatrudnienia. Gdzie może je znaleźć?
Tak naprawdę w dużej mierze będzie to zależało od jego specjalizacji. Jednak z uwagi na duże zapotrzebowanie inżynierów, którzy mają szeroką wiedzę na różne tematy, mogą oni pracować w bardzo wielu gałęziach gospodarki. Wymienić w tym miejscu można zarówno szeroko pojętą branżę budowlaną, maszynową, elektryczną, jak i sektory bardziej specjalistyczne, związane chociażby z wdrażaniem lub wykorzystywaniem nowoczesnych technologii. Doskonałym przykładem tego ostatniego może być ciągle rozwijająca się obróbka materiałów i tworzyw.
Dlatego też inżynier może prowadzić chociażby zakłady realizujące cięcie laserem w Katowicach i cięcie laserem w Warszawie. Może pracować również w biurach projektowych, gdzie realizowane są plany wytwarzania nowych produktów z różnych branż. Zdobywanie nowej wiedzy i praca nad udoskonalaniem ich miejsc pracy pozwoli im się jeszcze bardziej rozwijać. Tym samym mogą oni w przyszłości liczyć na awanse oraz przyzwoite zarobki zaspokajające ich potrzeby materialne.