Większość ludzi posiada na swojej skórze różnego rodzaju znamiona, popularnie nazywane pieprzykami. Szacuje się, że każdy z nas ma ich przynajmniej 10. Znamiona barwnikowe powstają pod wpływem działania promieniowania słonecznego na skórę, które powoduje rozmnażanie się komórek barwnikowych, tzw. melanocytów. Co należy o nich wiedzieć i kiedy najlepiej je usunąć?
Istnieje co najmniej kilka rodzajów znamion, jakie występują na ludzkiej skórze. Są to m.in. znamiona płaskie, błękitne, Clarka i Beckera. Każde z nich charakteryzuje się nieco innym wyglądem i kształtem. Poza tym, znamiona klasyfikuje się też jako łagodne i atypowe. Pierwsze z nich posiadają regularny kształt i są płaskie, a ryzyko rozwoju w nich nowotworu skóry jest niewielkie. Znamiona atypowe są z kolei asymetryczne, a także znacznie częściej rozwija się w nich czerniak. Konieczne jest chronienie tego typu znamion przed słońcem, a także unikanie jakichkolwiek podrażnień.
Te, które są łagodne, a także nie zmieniają swojego kształtu i koloru, nie powinny być powodem do niepokoju. Atypowe wymagają z kolei ciągłej obserwacji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zgłosić się do odpowiedniego gabinetu dermatologicznego, np. tu: http://www.dermatolog-poznan.info/dermatologia-kliniczna/usuwanie-znamion.html. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie pieprzyka, co jest najlepszą metodą na zapobieganie chorobie nowotworowej. Pozbycie się znamienia może być też ważne pod względem estetycznym. Ale najlepiej zdać się w tym względzie na profesjonalistów, którzy dobiorą optymalne rozwiązanie.