Dźwigi są wykorzystywane w różnych branżach i zastosowaniach. Dźwigi występują w wielu rozmiarach, od bardzo małych (do użytku przy małych projektach budowlanych) do bardzo dużych (do podnoszenia ciężkich ładunków). Niektóre typy żurawi mają wysięgniki (ramiona), które mogą obracać się wokół punktu centralnego, co pozwala na przenoszenie ładunku w różne miejsca.
Dźwig składa się z następujących części:
Punkt kotwiczenia to miejsce, z którego ma zostać podniesiony ładunek. Może to być na poziomie gruntu lub wysoko na budynku. Punktem kotwiczenia może być obiekt stały, taki jak budynek, lub może to być obiekt ruchomy, taki jak właz ładunkowy statku.
Liny są przymocowane na jednym końcu do punktu zaczepienia, a następnie prowadzone przez koła pasowe w celu podnoszenia lub opuszczania obiektów, takich jak dźwigi i sprzęt budowlany używany w projektach budowlanych. Mogą być również używane do ciągnięcia przedmiotów w poziomie, jak wózki na torach lub łodzie na wodzie. W razie problemu z liną warto udać się do serwisu zajmującego się dźwigami, takiego jak chociażby https://legast.pl/serwis/serwis-zurawi-terex-demag/.
Wysięgnik to pozioma belka łącząca urządzenie podnoszące z podnoszonym ładunkiem. Może mieć różną długość i wytrzymałość w zależności od tego, jaki rodzaj materiału będzie podnoszony.
Przeciwwaga służy do zrównoważenia wagi podnoszonego ładunku. Jest ona zamocowana na jednym końcu wysięgnika i sięga do poziomu gruntu lub niżej. Przeciwwagi są zwykle używane podczas podnoszenia ciężkich ładunków, takich jak duże elementy sprzętu budowlanego lub maszyn, aby nie przewróciły się pod wpływem własnego ciężaru podczas podnoszenia ich za pomocą lin.