Medycyna to dziedzina stale rozwijająca się, co przekłada się na coraz lepszą opiekę nad pacjentami oraz ich skuteczniejsze leczenie. Niektóre działania względem chorych pozostały jednak niezmienne i są wykonywane w tej samej formie od wielu lat. Przykładem są pozycje medyczne, których zastosowanie jest niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjenta. Istnieje co najmniej kilka podstawowych pozycji, których wykorzystanie będzie uzależnione od konkretnej sytuacji, a więc miejsca zdarzenia, stanu klinicznego pacjenta oraz współistniejących chorób. Jakie z nich warto znać?
Celem odpowiedniego ułożenia pacjenta jest zazwyczaj unieruchomienie i stabilizacja, ale również złagodzenie bólu, ułatwienie oddychania, czy też zapobieganie ewentualnym powikłaniom. Jedną z najczęściej stosowanych w tym zakresie jest pozycja Fowlera, która w skrócie polega na niskim ułożeniu kończyn dolnych. W jej przypadku pacjenta układa się tak, aby jego głowa, tułów i kończyny górne znajdowały się powyżej linii wyznaczonej przez kończyny dolne. Jest to inaczej ułożenie anty-Trendelenburga, a więc sposób odwrotny do pozycji Trendelenburga, w której to pacjent leży na plecach, a jego głowa, górna część klatki piersiowej, kończyny górne i tułów znajdują się poniżej poziomu kończyn dolnych.
Oprócz nich warto wspomnieć o pozycji krzesła kardiologicznego, która charakteryzuje się lekkim przechyleniem siedzącego pacjenta w tył, a także pozycji egzaminacyjnej mogącej mieć różne formy w zależności od decyzji lekarza. Warto wiedzieć, że w ich realizacji pomaga obecnie zaawansowany sprzęt w postaci sterowanych łóżek.