Zasady przyznawania premii oraz ich wysokość powinny być jasno ustalone i opisane w umowie, którą podpisuje pracownik. Może być elementem stałym lub zmiennym, który zależy np. od osiąganych wyników czy obrotów firmy. O zasadach wypłacania i jej wysokości decyduje pracodawca.
Premia jest tzw. fakultatywnym składnikiem wynagrodzenia, co oznacza, że nie jest ona regulowana przepisami prawa pracy. Wypłacana jest ona po spełnieniu konkretnych warunków, które muszą być obiektywne, możliwe do sprawdzenia, a niekiedy także do zmierzenia. Wszyscy pracownicy muszą zapoznać się z warunkami wypłaty i zrozumieć je. Premia może być wypłacana za indywidualne wyniki lub pracę całego zespołu. W takim przypadku system motywacyjny skutecznie buduje wzajemne więzi i poczucie przynależności do grupy.
Zastanawiając się nad wyborem właściwego sposobu wypłacania premii, najlepiej skorzystać z pomocy agencji konsultingowej, która przygotuje przejrzysty i skuteczny sposób wynagradzania. Poszukując takiej właśnie firmy, warto zapoznać się z ofertą dostępną na stronie https://anacco.pl/budowa-projektowanie-systemu-wynagrodzen/. Analitycy przeprowadzą audyt i przygotują plan wdrażania nowego systemu, a także przeprowadzą szkolenia z tego zakresu. Pracodawca zapozna się także symulacją ekonomiczno-finansową wybranego wariantu, aby mógł sprawdzić, czy będzie on odpowiedni dla prowadzonej przez niego działalności. Jest to bardzo wygodny sposób, który pozwala zaoszczędzić sporo czasu.