Styl nowoczesny zaistniał jako swoista przeciwwaga dla ozdobnej i rozbuchanej ornamentyki, charakterystycznej dla XIX wieku. Jego kluczowe wyznaczniki to prostota, a jednocześnie duża funkcjonalność. W zaaranżowanych w ten sposób pomieszczeniach główną rolę odgrywają więc użyteczne meble i nieliczne dodatki – dotyczy to również kuchni, będącej jednym z najważniejszych wnętrz. Przestrzeń powinna być w niej wykorzystana w taki sposób, aby przygotowywanie dań było szybkie, a wykonywanie wszelkich czynności w pełni komfortowe. Wiele ciekawych zestawów mebli przeznaczonych do nowoczesnej kuchni znajdziemy m.in. w tym sklepie: https://meblekuchenne.pl/kuchnie/kuchnie-wedlug-stylu/kuchnia-nowoczesna/.
Nowoczesna kuchnia to przede wszystkim otwarta przestrzeń, często z wyspą wybudowaną w centralnej części (ewentualnie połączona z salonem). Taka aranżacja wymaga wyeksponowania stołu oraz krzeseł. Na rynku jest dostępnych wiele tego typu konstrukcji, choć zaleca się, aby wybierać proste modele z łączonych materiałów. Jeśli chodzi o kształt stołu jadalnianego, to w sklepach znajdziemy zarówno wersje kwadratowe, jak i okrągłe, prostokątne czy owalne. Te pierwsze są idealne do niewielkich wnętrz, ponieważ z łatwością można je umieścić przy samej ścianie. Z kolei stoły okrągłe nadają się do postawienia na środku, prostokątne sprawdzą się w rozległych pomieszczeniach (są największe), natomiast owalne mogą być z powodzeniem ulokowane zarówno blisko ściany, jak i w centrum (ich dużym atutem jest brak kantów).
Najważniejsze, aby stół swobodnie pomieścił wszystkich domowników oraz gości, ale jednocześnie nie przytłaczał nadmiernie przestrzeni. Pamiętajmy, że optymalna odległość tego mebla od ściany wynosi między 60 a 100 cm, bo dzięki temu zapewniamy sobie wysoki komfort poruszania się. W sytuacji, gdy dysponujemy ograniczonym metrażem, powinniśmy poważnie zastanowić się nad modelem rozkładanym. Niezwykle duże znaczenie mają też materiały, z jakich został wykonany stół. W nowoczesnych kuchniach doskonale prezentują się wersje łączące w sobie drewniane lub metalowe nogi ze szklanym blatem (szkło jest tworzywem odpornym na uszkodzenia i zmienne temperatury). Powiększają bowiem optycznie przestrzeń, a na dodatek dodają jej lekkości. Jeśli chodzi o krzesła, warto zdecydować się na takie, które idealnie pasują do stołu. Istotne jest, aby posiadały wygodne oparcia, a ich siedziska znajdowały się co najmniej 45-49 cm nad podłogą. W ostatnim czasie wyjątkowo modne są modele z metalowymi nogami i drewnianymi siedziskami.
W kuchniach urządzonych w nowoczesnym stylu rządzą takie kolory, jak biel, szarości, pomarańcze, zielenie, jasne błękity i ogniste czerwienie. Rolę półek odgrywają przeważnie szafki z wieloma pojemnymi i dobrze wydzielonymi szufladami, przegródkami oraz pojemnikami (matowe albo z połyskiem). Dzięki temu bowiem utrzymanie porządku nie sprawia większej trudności. Warto też pomyśleć o dodatkowej szafce pod zlewozmywak, w której można ustawić kosz na odpadki i podstawowe środki czystości (płyn do mycia naczyń, gąbki itp.). Najbardziej uniwersalne są zestawy mebli w kolorze białym lub jasno stalowym, ponieważ pasują niemal do każdej aranżacji. Blaty koniecznie muszą się komponować z płytkami ściennymi. W tym przypadku najbardziej pożądane materiały to kamień naturalny (najlepiej granit lub marmur – oba odporne na zarysowania spowodowane nożem i gorącą temperaturę), płytki ceramiczne (m.in. gres i klinkier), drewno klejone (nie rozsycha się tak jak lite) oraz stal nierdzewna (higieniczna i łatwa w czyszczeniu). Zalecane są następujące innowacyjne rozwiązania:
– specjalne mechanizmy otwierania frontów (np. poprzez lekkie przyciśnięcie)
– szuflady na automatycznych wyciągach
– systemy otwierania bezuchwytowego (tip on lub servo drive)
– rozkładana lada zamiast tradycyjnego stołu
– zabudowa wysoka, to znaczy pod sam sufit (więcej miejsca do przechowywania)
– zestawy modułowe na wymiar, idealne do małych wnętrz