Jakie korzyści dla dziecka mogą przynieść zajęcia aikido?

Rodzice coraz chętniej zapisują swoje dzieci na zajęcia dodatkowe, zwłaszcza, jeśli kształtują ich fizyczność i wpływają pozytywnie na sferę psychiczną. W dzisiejszych czasach szczególnie wskazane są zajęcia fizyczne, ponieważ spora część dnia polega na przyjmowaniu pozycji siedzącej – tak w szkole, jak i w domu. Zajęcia dodatkowe mają jednak znacznie więcej zalet. Ważne, aby były dobrane do preferencji dziecka. Powinno uczęszczać ono z chęcią na wybrane zajęcia, ponieważ tylko wtedy taka forma spędzania czasu ma sens. Dużą popularnością cieszy się aikido dla dzieci.

Czym jest aikido?

Aikido to japońska sztuka walki, łącząca w sobie precyzję i odwagę. Podczas konfrontacji z przeciwnikiem wykorzystuje się jego siłę – stosując dźwignie, chwyty i rzuty w odpowiedni sposób nie trzeba wkładać w to dużo własnego wysiłku. Mówi się nawet, że jest to sztuka walki bez walki. Wymaga koncentracji i koordynacji, jednak wszystkich niezbędnych cech można się nauczyć regularnie uczęszczając na zajęcia. Zawodnicy walczą na specjalnych matach, a każde ich części posiadają odrębną nazwę i funkcję. W aikido obowiązuje ścisła etykieta, której bezwzględnie należy przestrzegać. Jeśli rodzice szukają dobrej szkoły prowadzącej różne sztuki walki Poznań jest miastem oferującym bogaty wybór. 

Korzyści z aikido 

Dziecko regularnie uczęszczające na zajęcia aikido czerpie z tego wiele korzyści:

– uczy się koncentracji, widzenia przestrzennego i skupienia na zadaniu,

– kształtuje szacunek do innych ludzi, w tym współzawodników i trenera,

– może wyładować negatywne emocje w bezpieczny sposób,

– uczy się samodzielności i samoobrony, co może zaowocować w późniejszym życiu,

– wzmacnia mięśnie i wydolność, co ma wpływ na utrzymanie postawy ciała.

To tylko garść zalet tej aktywności fizycznej. Dziecko jednocześnie ma kontakt z innymi uczestnikami zajęć, nawiązuje więc z nimi nić porozumienia, znajduje nowych przyjaciół i doskonali swoje umiejętności interpersonalne. Jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, tak i tutaj zauważa się lepsze dotlenienie organizmu, wzrost apetytu, brak problemów ze snem. Dziecko lepiej się uczy, jest mniej agresywne i potrafi się bronić. Aktywne ciało to zdrowy umysł, co jest wyjątkowo ważne w przypadku dzieci. 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 1 =