Jak kupić mieszkanie bez pośrednika?

Podjęcie decyzji o kupnie własnego mieszkania to bardzo ważna decyzja. Jedną z kluczowych kwestii jest wybór formy kupna tj.

 • czy kupić mieszkanie bezpośrednio u sprzedawcy,
 • czy też kupić mieszkanie za pośrednictwem agencji.

  Przy założeniu, że kupujemy przez agencję należy liczyć się z dodatkowym kosztem w formie prowizji. Prowizja może wynosić nawet kilka procent co przy cenie mieszkania staje się ogromną sumą na którą trzeba pracować wiele miesięcy. Co prawda niektóre agencje oferują kupno mieszkania bez prowizji, ale wtedy większa prowizję płaci sprzedający co podbija cenę mieszkania.

  W związku z powyższym warto zastanowić się nad kupnem z rynku mieszkania bez pośrednika.

  Ogłoszenia o sprzedaży są zarówno w Internecie, jak również umieszczane w formie ogłoszeń, ulotek na słupach reklamowych, klatkach, a nierzadko można zobaczyć duże reklamy na balkonach mieszkań. Jeżeli planujesz kupić mieszkanie w konkretnej lokalizacji wybranej już wcześniej można przejść się po okolicy i spróbować znaleźć ogłoszenie samodzielnie.

  Jednak w dobie Internetu najkorzystniej skorzystać z mnogości ogłoszeń pojawiających się na przeróżnych witrynach internetowych. Po odnalezieniu oferty należn sprawdzić czy mieszkanie posiada założoną księgę wieczystą i sprawdzić czy nie ma w niej wpisów. Jeżeli mieszkanie jest spółdzielcze to należy zażądać zaświadczenia o niezaleganiu w opłatach. Ważnym elementem w kupnie mieszkania jest wybranie odpowiedniego notariusza, najlepiej z polecenia kogoś kto już korzystał wcześniej z jego usług.

  Kupując samodzielnie mieszkanie można sporo zaoszczędzić, jednak przedsięwzięcie wymaga sporo wiedzy i zachowania ostrożności. Dlatego koniecznie wcześniej trzeba zapoznać się z możliwie jak największa ilością artykułów na ten temat.

  Artykuł napisany we współpracy z AzBudownictwo – nieruchomości Wrocław.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 15 =