Otulina na rury jest jednym z najważniejszych aspektów projektowania rur, zwłaszcza w zimnym klimacie. Możliwe jest zastosowanie rur stalowych bez żadnej izolacji, ale spowoduje to znaczne straty ciepła. Przewodność cieplna miedzi jest czterokrotnie większa niż stali miękkiej i dlatego rury miedziane mają znacznie niższe straty ciepła niż rury stalowe.
Jak to działa?
Materiały termoizolacyjne są stosowane wewnątrz lub na zewnątrz rur, aby poprawić ich właściwości termiczne. W niektórych przypadkach możliwe jest wykorzystanie obu stron do celów izolacyjnych. Kompozyty z włókna węglowego są stosowane jako alternatywa lub uzupełnienie konwencjonalnych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna szklana, wełna mineralna i wełna skalna.
Rodzaje izolacji
Główne rodzaje systemów izolacji termicznej rur to:
- Systemy sztywnej pianki: Składają się one ze sztywnych bloków piankowych mocowanych bezpośrednio na rurze za pomocą mechanicznych łączników, takich jak śruby lub nity. Zaletą w stosunku do innych systemów jest to, że nie jest potrzebna dodatkowa przestrzeń pomiędzy rurą a jej otoczeniem (np. betonem). Systemy te wymagają jednak konserwacji ze względu na gromadzenie się zanieczyszczeń w zagłębieniach pomiędzy blokami pianki.
- Systemy z pianki elastycznej: Składają się one z elastycznych pasków pianki, które są owinięte wokół rury i utrzymywane razem za pomocą samoprzylepnej warstwy spodniej (np. taśmy PTFE). Zaletą systemów z pianki elastycznej jest to, że są bardzo trwałe i mogą być stosowane w różnych środowiskach. Nie zapewniają jednak tak dużej ochrony przed korozją jak systemy ze sztywnej pianki.