Czym różni się druk cyfrowy od offsetowego?

Różnica między drukiem cyfrowym a offsetowym jest dość prosta: druk offsetowy to proces, w którym wykorzystuje się płyty do przenoszenia farby z płyty na papier, natomiast druk cyfrowy wykorzystuje bardziej zaawansowaną technologię do przenoszenia obrazu bezpośrednio na papier. Główne różnice pomiędzy tymi dwoma procesami to koszt, jakość i szybkość.

Druk offsetowy

Druk offsetowy to tradycyjna metoda druku, która zazwyczaj składa się z wielu etapów. Jest on często stosowany w przypadku projektów wymagających dużych nakładów, takich jak magazyny, gazety i książki. Dla każdego koloru farby, który będzie użyty w dokumencie, tworzona jest metalowa płyta. Metalowe płyty są następnie mocowane do cylindra, który toczy się po papierze i naciska na niego farbę. W ten sposób powstaje obraz na papierze.

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy jest stosowany do mniejszych nakładów oraz kolorowych wydruków. Główna różnica polega na tym, że drukarnia cyfrowa wykorzystuje technologię atramentową lub laserową. W przypadku druku cyfrowego nie ma potrzeby stosowania płyt, a prasa może produkować różne rozmiary, kształty i kolory. Wiązka laserowa skanuje każdą stronę raz po raz, aż utworzy na niej obraz. Druk cyfrowy nie ma tak wielu dostępnych kolorów jak druk offsetowy, ale może być znacznie szybszy, zwłaszcza gdy decydujesz się na druk niewielkich nakładów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 2 =