Czym jest spółka z o.o. i jak ją założyć

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie z .o.o.) jest w naszym kraju jedną z najchętniej wybieranych form działalności gospodarczej. Charakteryzuje się głównie tym, że wspólnicy zasiadający w zarządzie ponoszą niepełną odpowiedzialność za jej zobowiązania (nie ryzykują własnym majątkiem). Jej funkcjonowanie regulują przepisy zawarte w stosownym kodeksie. Jeśli zależy nam na szybkim i bezproblemowym założeniu omawianej spółki, powinniśmy koniecznie skorzystać z obsługi prawnej oferowanej np. przez kancelarię https://kancelariad2dgroup.pl/obsluga-prawna/krakow/.

Prosta droga do posiadania własnej firmy 

W celu założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy w pierwszej kolejności sporządzić i podpisać umowę albo akt założycielski w postaci aktu notarialnego. W takim dokumencie muszą się znaleźć informacje na temat nazwy firmy, jej siedziby, przedmiotu działalności, wysokości kapitału, liczby oraz wartości udziałów poszczególnych wspólników i czasu trwania spółki. Kolejnym krokiem jest wniesienie przez każdego wspólnika wkładu pieniężnego lub niepieniężnego na pokrycie kapitału zakładowego, a także powołanie zarządu, ewentualnie rady nadzorczej. Oczywiście ta ostatnia formalność nie jest konieczna w sytuacji, gdy spółkę zakłada jedna osoba.

Na koniec należy uzyskać wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym i złożyć trzy wnioski – do Urzędu Skarbowego (o nadanie numeru NIP), Urzędu Statystycznego (o numer REGON) i do ZUS-u (o ubezpieczenie). Po skutecznej rejestracji trzeba jeszcze podpisać umowę z podmiotem, który zajmie się prowadzeniem całej rachunkowości. Osoby pragnące w znacznym stopniu ułatwić sobie przebrnięcie przez opisany proces mogą skorzystać z usług wybranej kancelarii. Jeśli interesuje nas profesjonalna obsługa prawna Warszawa to miasto, w którym nie brakuje firm specjalizujących się w tym zakresie. 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 1 =