Mówiąc o piktogramach elektrycznych należy zacząć od odrobiny teorii. Znaki dotyczące elektryczności obowiązujące prawo dzieli na cztery podstawowe grupy, czyli na:
Wśród nich wyróżnia się również:
Ich wygląd na który składa się kształt, kolor, rodzaj, wymiary i wpisana grafika jest ściśle określony przepisami, czyli z polską normą PN-88/E-08501. Piktogramy elektryczne to wcześniej wspomniane znaki elektryczne ostrzegawcze. Ich zadaniem jest sygnalizowanie pracownikowi potencjalnego zagrożenia w obrębie umiejscowienia.
Istotne w skuteczności, czyli w zapewnieniu bezpieczeństwa w zakładzie pracy, jest prawidłowe użycie znaków, czyli:
Piktogramy zwykle dostępne są w postaci folii samoprzylepnej lub płyty PCV. Ciekawym i zyskującym na popularności rozwiązaniem jest użycie płyty ogniochronnej PROMATECT.
Bardzo często nie mamy świadomości, jak niebezpieczne jest dla nas wysokie napięcie kryjące się w kablach, przewodach oraz urządzeniach elektrycznych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego śmiertelne wypadki przy pracy będące wynikiem kontaktu pracownika z prądem elektrycznym zdarzają się regularnie każdego roku. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy mówi, że miejsca w zakładzie pracy, w których występują zagrożenia dla zatrudnionych powinny być oznakowane widocznymi barwami lub znakami bezpieczeństwa. Dlatego, aby zabezpieczyć siebie czy swoich pracowników warto zakupić odpowiednie piktogramy elektryczne, które dzięki swojej obecności w porę ostrzegą przed niebezpieczeństwem. Znajomość zasad pracy z prądem jest podstawą, jednak najbardziej narażeni jesteśmy pracując, kiedy to uwaga jest w pełni skupiona na prawidłowym wykonywaniu swoich zadań i trudno nam odpowiednio zareagować na każde zagrożenie, szczególnie, że zagrożenie o którym mowa nie jest widoczne.
Mówi się, że pięciu na pięciu musi pamiętać o napięciu. Warto tę pamięć wspomóc poprzez montaż odpowiednich oznakowań, które kosztują niewiele, a mogą uratować zdrowie i życie pracowników oraz uchronić zakład przed kosztownym i niebezpiecznym uszkodzeniem instalacji.