Właściwości prozdrowotne olejków eterycznych – w czym nam mogą pomóc?

Olejki eteryczne to lotne mieszaniny organicznych związków chemicznych pozyskiwanych z różnych części roślin. Charakteryzują się niezwykle intensywnym zapachem oraz licznymi właściwościami zdrowotnymi, dzięki czemu są wykorzystywane zarówno w kosmetologii, jak i medycynie. Takie produkty można z powodzeniem wykorzystać do domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne, aby zakupione olejki eteryczne były w pełni naturalne i dobrane do własnych potrzeb. Należy wiedzieć, że każdy olejek wykazuje nieco inne działanie.

Właściwości olejków eterycznych

Prozdrowotne właściwości olejków eterycznych dotyczą zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej. Olejki do ciała naturalne wpływają korzystnie na wygładzenie, odżywienie, nawilżenie i jędrność skóry. Dodatkowo stanowią na jej powierzchni filtr ochronny, dzięki czemu skóra jest mniej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, a zawarta w jej warstwach woda nie odparowuje. Niektóre z nich, np. z drzewa herbacianego czy rozmarynowy wspomagają leczenie trądziku i innych dolegliwości skórnych. Natomiast masaż na bazie olejku bergamotowego wpływa korzystnie na zmniejszenie widoczności blizn i przebarwień. 

Olejki eteryczne można stosować jako bazę do masażu, dodatek do kąpieli czy do wszelkich inhalacji. Produkt dobiera się w zależności od efektów, które chcemy uzyskać. Przykładowo, olejki z rumianku, lawendy czy drzewa cedrowego działają uspokajająco i pomagają zmniejszyć stres, zaś olejki cytrynowe, miętowe i majerankowe pobudzają organizm do działania i orzeźwiają. Olejki eteryczne, w tym olejki do ciała naturalne są podstawą aromaterapii – dziedziny medycyny alternatywnej, która może wspomóc leczenie i zapewnić prewencję wielu chorób czy dolegliwości. Dodatkowo olejki często wykorzystywane są w celach relaksacyjnych i do poprawy samopoczucia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 5 =