Stolik wibracyjny, jak i aparat Vicata to dwa niezbędne urządzenia używane w budownictwie. Każda z tych dwóch maszyn ma inne zastosowanie, lecz osoby na co dzień mające kontakt z betonem, kostką brukową, czy pustakami, powinny dobrze znać obydwa sprzęty. Oczywiście, do badań betonu i cementu używa się również innych urządzeń, tj. prasy wytrzymałościowe, młotki Schmidta, aparaty do badania zawartości powietrza w mieszankach oraz wiele innych.
Sam stolik wibracyjny ma inne przeznaczenie niż aparat Vicata. Urządzenie to wykorzystywane jest do oznaczania konsystencji normowej, zgodnej z wytycznymi, czasu wiązania i stałości objętości cementów. Wyróżnia się urządzenia ręczne oraz automatyczne, przy czym ten zautomatyzowany jest dużo lepszy w obsłudze. Aparaty muszą być zgodne z częścią 3 normy PN-EN 196-3, mówiącej o metodach badania cementu. Ta metoda odpowiednia jest do cementów codziennego użytku i materiałów, które ta norma obejmuje. Głównymi powodami jej stosowania jest porównanie wymagań z aktualnymi parametrami cementu.
Podstawowym zadaniem tego urządzenia jest zagęszczanie masy betonowej. Warto wiedzieć, że ze stolikiem wibracyjnym współpracują formy, które w zależności od potrzeb, przystosowane są do wyrobów małogabarytowych, jak i wielkogabarytowych. Są one przydatne w produkcji różnych przedmiotów z cementów, takich jak kostka brukowa czy pustaki. Kupując go, niektóre cechy są w nim zmienne. Posiada różne rozmiary blatu, a najbardziej klasyczne to te o wymiarach 500 x 700 mm, 700 x 900 mm, 900 × 1200 mm, 1000 × 1500, ale istnieje również możliwość wykonania stolika na zamówienie. Kolejnym ważnym wymiarem jest jego wysokość, standardowa to 600 mm, należy również zorientować się, czy stolik posiada gumowe amortyzatory, ponieważ to one wpływają na prawidłową pracę urządzenia.