Frezarka to urządzenie przemysłowe służące stricte do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich, a także obiektów kształtowych w postaci rowków czy gwintów. Głównym narzędziem jest w tym przypadku specjalny frez, który wykonuje zawsze ruch obrotowy względem konkretnego elementu drewnianego, metalowego bądź z tworzywa sztucznego. Wyróżniamy modele górno- i dolnowrzecionowe, pionowe oraz sterowane numerycznie (CNC). Niezależnie od rodzaju sprzętu, może on ulec poważnej awarii, co będzie skutkowało opóźnieniami w realizacji zamówień i negatywnie wpłynie na jakość prac.
Usterki pojawiają się we frezarkach przede wszystkim z powodu zaniedbań człowieka. Mowa tutaj o braku systematycznych przeglądów technicznych i serwisowych, rezygnacji z czyszczenia maszyny po jej każdorazowym użytkowaniu czy niezbyt częstym smarowaniu najważniejszych komponentów preparatem antykorozyjnym. Istotna przyczyna to również intensywna praca pod dużym obciążeniem, przekładająca się bezpośrednio na nadmierne nagrzewanie się całego układu.
Przeważnie uszkodzeniu ulegają elementy ruchome, czyli frezy, wiertła, paski napędowe, podzespoły elektroniczne (modele CNC), wrzeciona i łożyska. Z nieco mniejszą częstotliwością psuje się natomiast system hydrauliczny i silnikowy. Jeśli chodzi o określone objawy awarii frezarek, to zaliczamy do nich m.in. widoczne pęknięcia mechaniczne na powierzchni, odpryskiwanie materiału w trakcie obróbki oraz wyraźnie wyczuwalne wibracje zaburzające jakość kształtowanego obiektu. W razie wystąpienia poważnej usterki zachodzi konieczność jak najszybszego jej wyeliminowania. Na szczęście na rynku działa co najmniej kilka specjalistycznych firm oferujących klientom profesjonalne remonty frezarek.