Łódź, może nie jest miastem, z tak bogatą historią i przeszłością jak Wrocław, Kraków czy Gdańsk, jednak jest równie interesujący, na swój sposób. Poza tym ma coś, czego nie mają inne miasta w Polsce – Manufakturę. Poza tym położenie Łodzi praktycznie w centrum Polski, świadczy o jej wyjątkowości. Ale to nie wszystko, to miasto potrafi zaskoczyć nawet wybrednych koneserów.
Miasto Łódź, często nazywane jest miastem czterech kultur, ponieważ na przełomie XIX oraz XX wieku, żyły i wspólnie tworzyły miasto: kultura żydowska, niemiecka, rosyjska oraz polska. Łódź początkowo była małą miejscowością, w której mieszkało całkiem dużo pierwszych z wymienionych. Następnie wraz z rewolucją przemysłową, osada zaczęła się rozrastać i tym samym wzrosła ilość Niemców. Co ciekawe, w XIX wieku w Łodzi mieszkało ich więcej niż Polaków. Wielokulturowa Łódź rozkwitała, praktycznie do momentu wybuchu II wojny światowej.
Wraz z napływem do Łodzi bogatych inwestorów, głównie narodowości żydowskiej oraz niemieckiej, miejscowość zaczęła się prężnie rozwijać przemysłowo. Co więcej Łódź stała się największym ośrodkiem przemysłu włókienniczego w środkowej Europie. Powstawały fabryki, praktycznie jedna obok drugiej. Odrestaurowaną „pamiątką” tamtych czasów obecnie jest Manufaktura Łódź to miasto w którym możemy ją zobaczyć i zwiedzić.
W 2006 roku po 5 latach ciężkiej pracy, z dawnych budynków fabryki: tkalni, drukarni tkanin, farbiarni, przędzalni, oddziału naprawy oraz budowy maszyn, powstała Manufaktura. Twórcom udało się perfekcyjnie odtworzyć klimat oraz unikalną atmosferę tego miejsca, a przy tym zachęcić gości odwiedzających Łódź do poznania jej historii.