Polecamy

Kiedy trzeba wymienić gniazdko?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeżeli chodzi o gniazdka elektryczne ich awaria z pewnością nie jest najczęstszą domową usterką, tym niemniej warto być czujnym i trzymać rękę na pulsie. Niektóre mogą skutkować porażeniem prądem lub przepaleniem podłączonych do niego urządzeń elektrycznych. Jak temu zaradzić? Najlepiej jest zapobiegać. Oto kilka zjawisk, które mogą sygnalizować, że gniazdo wymaga naprawy czy też wymiany. 

Kiedy nie zwlekać?

Dwa podstawowe sygnały to pojawienie się charakterystycznego przepalenia na obudowie gniazda lub pojawienie się na obudowie napięcia dotykowego. Obie te sytuacje, wskazują na zwarcie przewodów wewnątrz gniazdka. Przyczyną zwarcia może być złe podłączenie przewodów przy montażu, bądź wyeksploatowanie. 

Bez różnicy, czy chodzi o gniazda ekwipotencjalne czy zwykłe elektryczne, trzeba pamiętać, że źle podłączone przewody można skorygować wykręcając obudowę ze ściany i zaciskając przewód fazowy, neutralny i uziemiający na odpowiednim miejscu. Jeśli natomiast iskrzenie wynika ze zużycia i usterek wewnętrznych gniazdka, oznacza to konieczność wymiana gniazda na nowe. 

Gniazdo należy również wymienić w sytuacji, gdy wypada ono ze ściany lub jest w niej zbyt słabo osadzone. Może to wynikać ze zużycia zacisków mocujących je w ścianie. Wówczas jedynym rozwiązaniem problemu, jest kupno nowego gniazda i odpowiednio mocne przytwierdzenie zacisków do ściany. 

Przy wymianie należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. Według przepisów, zabrania się samodzielnej pracy przy napięciu przekraczającym napięcie bezpieczne, czyli 50V, a zatem dużo niższym, niż to obecne w gniazdku. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, jest skorzystanie z pomocy fachowca. W przypadku samodzielnej wymiany, należy upewnić się, że prąd dopływający do uszkodzonego gniazdka został odłączony.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Do czego służą maty butylowe i czy warto je stosować?
Do czego służą maty butylowe i czy warto je stosować?
Wygłuszanie samochodu jest jedną z chętniej podejmowanych modyfikacji motoryzacyjnych. Przy niewielkim nakładzie finansowym, można znacząco poprawić komfort jazdy. Do przeprowadzenia […]
Na co zwrócić uwagę, przy zakupie oleju naturalnego
Na co zwrócić uwagę, przy zakupie oleju naturalnego
Coraz więcej osób przywiązuje uwagę do zdrowego stylu życia oraz świetnej kondycji. Szczególnie, kiedy obowiązków mamy więcej niż zwykle, a […]
Co kupić mężowi pod choinkę?
Co kupić mężowi pod choinkę?
Każdego roku w okresie przedświątecznym stajemy przed dylematem zakupu prezentów choinkowych. O ile w przypadku dzieci sprawa zdaje się prostsza, […]
Ostatnie wpisy