Współcześnie bardzo wiele osób posiada obok domu mniejszy lub większy ogród. Doskonałym sposobem na znaczne wzbogacenie jego walorów aranżacyjnych jest stworzenie efektownej skarpy. Musi się ona charakteryzować przede wszystkim dużą stabilnością oraz odpowiednim stopniem nachylenia. Ogromne znaczenie ma również wybór stosownych roślin do jej obsadzenia – mnóstwo idealnie nadających się gatunków znajdziemy w ofercie na https://marcinkow.pl/.
W procesie budowy skarpy w ogrodzie należy koniecznie uwzględnić takie parametry, jak stopień nachylenia oraz rodzaj gleby. Najlepiej, jeśli wysokość obiektu będzie co najmniej trzy razy mniejsza niż szerokość, natomiast gleba wystarczająco wilgotna i ciężka. Pierwszym etapem w formowaniu skarpy jest zawsze wykonanie niewielkiego wykopu oraz ułożenie na jego dnie warstwy gruzu albo żwiru, ewentualnie kamieni. Całość trzeba dokładnie przysypać piaskiem z wykopu, a następnie urodzajną ziemią. Kolejny krok polega na solidnym wzmocnieniu skarpy poprzez zastosowanie urządzenia zwanego ubijarką. Można oczywiście poczekać, aż gleba naturalnie osiądzie, ale trwa to zazwyczaj bardzo długo (minimum kilka miesięcy).
Później wystarczy już tylko obłożyć omawiany obiekt kamieniami albo wybudować wokół niego estetyczny murek z cegieł bądź betonu. W celu zabezpieczania gruntu i wzbogacenia aspektu wizualnego warto na koniec wybrać odpowiednie rośliny do obsadzenia skarpy. Zaliczamy do nich m.in.: berberys thunberga, choinę kanadyjską, irgę szwedzką i bukszpanolistną, jałowiec płożący, pięciornik krzewiasty, kocimiętkę oraz lawendę pospolitą.