Wilgoć w domu zwiastuje same problemy – przede wszystkim sprzyja rozwojowi szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. Poza tym w znacznym stopniu osłabia ściany i wygląda po prostu nieestetycznie. Z tego względu należy zarówno na etapie budowy, jak i wykańczania domu stosować odpowiednie materiały izolacyjne. Zaliczamy do nich m.in. specjalne folie, wykładziny oraz deski elewacyjne. Ostatnie z wymienionych produktów posiada w swojej ofercie np. ten sklep internetowy: https://www.imitacje-drewna.pl/.
Izolację przeciwwilgociową najłatwiej jest wykonać, stosując w tym celu membrany samoprzylepne. Występują one w postaci cienkiego i giętkiego materiału, składają się z pojedynczej warstwy i są niezwykle łatwe w obróbce. Służą przede wszystkim do izolowania naroży oraz występów. Skuteczne są także folie izolacyjne o maksymalnej grubości 1 mm, wykonane z polietylenu albo polichlorku winylu. Układa się je luźno na ścianach, natomiast łączy poprzez zgrzewanie, ewentualnie sklejanie.
Oprócz tego w każdym budynku konieczne jest takie rozmieszczenie ścian, aby największa z nich wychodziła zawsze w najbardziej wietrzną stronę (podobna zasada dotyczy otworów okiennych i drzwiowych). Jeśli chodzi o izolację fundamentów, to zalecanymi materiałami są zwłaszcza wełna mineralna lub płyty styropianowe. Z kolei mury pozbawione powłoki tynkarskiej można z powodzeniem ochronić przed wilgocią dzięki zastosowaniu bezbarwnego impregnatu. W tym konkretnym przypadku niezbędna jest również wytrzymała okładzina elewacyjna – np. kamienna albo ceramiczna.