Niegdyś zabiegi przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych znacznie różniły się od tych wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Były one zdecydowanie mniej inwazyjne, a uzyskiwane rezultaty nie tak spektakularne. Dziś stosuje się techniki poprawiające urodę, które nie zakładają konieczności użycia skalpela. Wszystko za sprawą zaangażowania innowacyjnych urządzeń. Salony kosmetyczne oferują zabiegi na rozmaite partie ciała, o różnym stopniu ingerencji.
Najczęstszymi zabiegami przeprowadzanymi w salonach kosmetycznych są te, które służą oczyszczeniu twarzy. W tym celu gabinety wykorzystują aparaty kosmetyczne. Mikrodermabrazja to metoda peelingowania skóry za pomocą specjalnych głowic ścierających. W przypadku mikrodermabrazji diamentowej głowice pokrywają kawałki diamentu, które ścierają zewnętrzną warstwę naskórka. Możliwe jest również wykonanie zabiegu za pomocą głowicy o nawierzchni korundowej.
Dzięki uwalnianemu podciśnieniu, kryształki korundu obijają się o skórę, eliminując w ten sposób obumarłe warstwy naskórka. Innym zabiegiem oczyszczającym jest oxybrazja, czyli forma peelingu wykonywana przy użyciu urządzenia wytwarzającego sprężony tlen. Zawarte w nim kropelki soli fizjologicznej w delikatny sposób złuszczają zrogowaciały naskórek, nie pozostawiając podrażnień.
Zabiegiem poprawiającym wygląd nie tylko skóry twarzy, ale i całego ciała jest mezoterapia. Stosuje się ją w celu napięcia obszarów skóry, które utraciły jędrność i gładkość. Ponadto zabieg ten wykorzystuje się do walki z cellulitem oraz otyłością. Specyfiki do jej wykonania można dostać np. na https://www.abacosun.pl/. Obecnie istnieją różne typy mezoterapii. Najmniej inwazyjną jest bezigłowa, polegająca na wpuszczaniu w głąb skóry pożądanych substancji poprzez urządzenie elektropolacyjne. Na podobnej zasadzie działa mezoterapia tlenowa – wprowadzenie określonych składników umożliwia za pomocą sprężonego tlenu.
Dwa ostatnie rodzaje o wiele bardziej ingerują w warstwę naskórka, a są to mezoterapia mikroigłowa i igłowa. Pierwsza odmiana dokonywana jest przy użyciu mikronakłuć wykonywanych rolerem, druga natomiast polega na wstrzykiwaniu w skórę odpowiedniego zestawu płynów. Metody o większym stopniu inwazyjności przynoszą szybsze i wyraźniejsze rezultaty, a poza tym są pomocne w przypadku leczenia chorób skórnych, ze względu na sposobność bezpośredniego wprowadzenia substancji leczniczych pod skórę.
Dla posiadaczek zmarszczek i bruzd, których styczność z igłami za każdym razem kończy się omdleniem, stworzono szereg innych zabiegów, które napinają skórę bez konieczności jej nakłuwania. Świetnie sprawdzi się tutaj biolifting, poprawiający kondycję skóry dzięki mikroprądom. Podobne rezultaty można uzyskać za pomocą fal radiowych. Ich działanie opiera się na podgrzaniu skóry właściwej i tkanki podskórnej, co powoduje jej podciągnięcie i odnowę.
Nie zapominajmy, że w gabinetach kosmetycznych można także dokonać zabiegów odchudzająco-wyszczuplających. Poza wspomnianą wcześniej mezoterapią, dedykowanym do tego celu zabiegiem jest kriolipoliza. Jej działanie polega na ochładzaniu tkanki podskórnej i tym samym usuwaniu komórek tłuszczowych. Kriolipoliza urządzenie to innowacyjny sprzęt, zastępujący inwazyjne operacje liposukcyjne. Używanie go jest bezbolesne i nie wymaga hospitalizacji, jak ma to miejsce w przypadku liposukcji.
Zastosowana w nim technologia wykorzystuje odkryte przez amerykańskich naukowców zależności temperatury w stosunku do żywotności tkanki tłuszczowej. Według przeprowadzonych badań, są one wrażliwsze na zimno aniżeli tkanki, które je otaczają. W związku z tym temperatura 0 stopni jest wystarczająca do ich degradacji. Doświadczenie kriolipolizy jest niechirurgiczne, przez co nie powoduje zmian w funkcjonowaniu organizmu.
Wybierając gabinet kosmetyczny pamiętamy, aby sprawdzić czy używane w nim urządzenia pochodzą od sprawdzonych producentów oraz czy osoby w nim zatrudnione posiadają kwalifikacje do przeprowadzania tego typu zabiegów.