Obecnie w szeroko rozumianym przemyśle oraz budownictwie stosuje się mnóstwo nowoczesnych materiałów. Doskonałym przykładem jest poliwęglan, czyli tworzywo syntetyczne złożone głównie z polimerów (estrów kwasu węglowego). Pod względem wizualnym charakteryzuje się niemal całkowitą przezroczystością, dlatego coraz częściej zastępuje klasyczne szkło. Jego dodatkowe, niezwykle cenne właściwości to choćby wysoka podatność na obróbkę i ponadprzeciętna odporność na uszkodzenia o charakterze mechanicznym.
Jeszcze do niedawna wykorzystywany był powszechnie przede wszystkim poliwęglan lity. Dzisiaj natomiast znacznie większą popularnością cieszy się poliwęglan komorowy, pozyskiwany ze specjalnych żywic techniką tzw. koekstruzji (łączenia odrębnych tworzyw). Oprócz dużej wytrzymałości i elastyczności, wykazuje on również niepodatność na działanie promieni UV oraz niskich i wysokich temperatur. Gwarantuje przy tym świetną izolacyjność termiczną i jest zaskakująco lekki.
Z powodu wymienionych właściwości wykonuje się z niego płyty, które następnie są montowane w rozmaitych obiektach budowlanych i konstrukcjach użytkowych. Najczęściej używa się ich do produkcji pokryć dachowych hal sportowych, publicznych basenów, altan, ogrodów zimowych, parkingów rowerowych i wiat przystankowych. Poza tym nierzadko pełnią rolę osłon bankomatów, zaawansowanych maszyn przemysłowych, hełmów ochronnych (np. strażackich), ekranów akustycznych stawianych przy ruchliwych drogach, kabin prysznicowych i drzwi przesuwnych.
Oto pozostałe elementy wykonywane z płyt poliwęglanowych: klapy oddymiające, półki i regały, zewnętrzne nośniki reklamowe (neony, tablice itp.), ścianki działowe, sufity podwieszane.