Spawanie to metoda łączenia materiałów polegająca na ich rozgrzaniu i stopieniu w miejscu, w którym ma zostać wykonane połączenie. Proces ten może odbywać się przy pomocy spoiwa. Technika ta jest wykorzystywana najczęściej do łączenia konstrukcji metalowych. W celu sprawdzenia stanu technicznego spawów korzysta się z nieinwazyjnych metod badawczych.
Najprostsze jest badanie wizualne polegające na wykonaniu dokładnych oględzin powierzchni spawanych. Oględziny mogą być wykonywane przy użyciu takich narzędzi jak lupy, spoinomierze lub endoskopy. Do sprawdzania stanu technicznego konstrukcji spawanych stosuje się również badania ultradźwiękowe. Technika ta pozwala na wykrywanie wewnętrznych nieciągłości zarówno w spawach, jak i materiale podstawowym. Ultradźwięki umożliwiają lokalizowanie głównie nieciągłości płaskich, takich jak pęknięcia.
Do najbardziej powszechnych nieinwazyjnych metod badania konstrukcji spawanych służy badanie radiologiczne. Najczęściej wykorzystuje ono promieniowanie rentgenowskie oraz promieniowanie gamma. Prześwietlanie spawów to skuteczny sposób na wykrywanie nieprawidłowości wewnętrznych. Uzyskane wyniki badań są łatwe do odczytania, a możliwość stworzenia radiogramu pozwala na jego wielokrotne analizowanie.
W związku z tym, że w metodzie radiologicznej korzysta się z urządzeń generujących promieniowanie, wymagane jest odpowiednie zabezpieczenie operatora przeprowadzającego badanie. Alternatywą dla tej techniki jest badanie penetracyjne. Polega ono na pokryciu badanych miejsc preparatem fluorescencyjnym. Preparat po wniknięciu zostaje poddany działaniu wywoływacza, wskazując miejsca nieciągłości i wady.