Akumulator jest powszechnie znany jako element samochodu. Stanowi w nim chemiczne źródło prądu, zaś drugim dostarczycielem energii jest alternator lub prądnica (w przypadku starszych samochodów). Działają one naprzemiennie, co oznacza, że podczas gdy jedno wytwarza energię, drugie pozostaje w stanie spoczynku.
Akumulator dostarcza energię do obwodów elektrycznych pojazdu w czasie, gdy silnik pozostaje wyłączony. Alternatywnie, gdy silnik jest włączony, ale prędkość obrotowa wału korbowego jest niewystarczająca, aby uruchomić prądnicę. W związku z tym w czasie rozruchu silnika prąd konieczny do zasilania rozrusznika, jak i układu zapłonowego pochodzi z akumulatora. Na tym jednak nie koniec. Dzięki akumulatorowi można swobodnie słuchać radia w czasie postoju. Natomiast w chwili, gdy włączamy silnik, akumulator przestaje dostarczać energię. W tym momencie otrzymuje ją z prądnicy lub alternatora. Wysokiej jakości akumulatory można znaleźć w ofercie takiej jak np.: https://sklep.prostowniki-akumulatory.pl/akumulatory-trojan-m-10.html.
Akumulatory znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w życiu codziennym, ale również w przemyśle. Najczęściej kojarzymy je z samochodami, ale wykorzystywane są również w urządzeniach elektronicznych przenośnych. W związku z tym zasilają latarki, piloty, telefony, zegarki czy dziecięce zabawki. Znajdują się również w wielu przedmiotach codziennego użytku. Stosowane są jako zdecydowanie większe baterie przemysłowe do zasilania maszyn.