Leczenie kanałowe to zabieg stomatologiczny polegający na usunięciu zainfekowanej lub uszkodzonej miazgi z wnętrza zęba. Jest to alternatywa dla usunięcia całego zęba. Choć większość osób uważa, że leczenie kanałowe dotyczy tylko osób starszych, w rzeczywistości jest ono wykonywane u wielu dzieci i młodych dorosłych, którzy doznali urazów lub mają ubytki sięgające komory miazgi.
Podczas leczenia kanałowego dentysta uzyskuje dostęp do uszkodzonej lub zmienionej zapalnie miazgi przez jeden z trzech widocznych kanałów zęba: kanał twarzowy, językowy lub podniebienny. W większości przypadków tylko dwa z tych trzech kanałów zawierają nerwy – są one znane jako żywotne (lub witalizowane) komory miazgi. Trzeci kanał nie posiada zaopatrzenia nerwowego i jest nazywany martwą miazgą.
Po zlokalizowaniu i odizolowaniu zainfekowanego/zapalonego miejsca, dentysta usunie wszystkie chore tkanki i oczyści zakażone płyny wewnątrz zęba. Następnie w zębie zostanie umieszczone tymczasowe wypełnienie, aby uszczelnić wszelkie pozostałe bakterie, po czym zostanie na nim umieszczona korona, aby chronić wrażliwe tkanki wewnętrzne przed dalszymi uszkodzeniami.
Choć może to brzmieć jak inwazyjna procedura, nowoczesna stomatologia uczyniła ją bezpieczniejszą niż kiedykolwiek wcześniej, stosując u większości pacjentów znieczulenie miejscowe zamiast ogólnego. Ostatnim krokiem jest umieszczenie korony na zębie. Zabezpieczy ona ząb przed dalszymi uszkodzeniami i wyrówna wszelkie nierówności, które mogły powstać w wyniku infekcji. Przed zakończeniem planu leczenia dentysta upewni się, że korona jest odpowiednio dopasowana i wygodna do noszenia. Cały zabieg jest dość szczegółowy i wymaga sporych umiejętności dlatego warto wybrać się do stomatologa, który ma doświadczenie w leczeniu kanałowym a takiego znajdziemy przykładowo na stronie internetowej pod adresem https://dentalpark.pl/dentysta-stomatolog-chrzanow/.